doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Araç Sahipleri Dikkat! Samsun Emniyeti Uyardı

Araç-Sahipleri-Dikkat!-Samsun-Emniyeti-Uyardı
Daha Fazla Göster

Araç Sahipleri Dikkat! Samsun Emniyeti Uyardı  Samsun İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile yük ve yolcu taşıyan araç sürücülerine 1 Aralık’ta başlayacak kış lastiği kullanım zorunluluğu hatırlatıldı. Kış lastiği denetimlerinde ihlali tespit edilen araçlara 846 Türk Lirası idari para cezası uygulanacağı belirtildi

752x395 arac sahipleri dikkat bugun basladi 1625147418471 Ana Manşet

Yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler verildi:
“Kış Lastiği: 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik şeklinde tanımlanıyor. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin ise tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunlu. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçiyor.

Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor. Seyir esnasında herhangi bir sebeple değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastikler de kış lastiği olmak zorunda. Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) [severe-snowflake] işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti bulunması gereklidir.

Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik diş derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunlu. Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm’den; kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise kış lastiği diş derinliği 1,6 mm’den az olamaz. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 65/A maddesi gereğince kış lastiği denetimlerinde ihlali tespit edilen araçlara 846 Türk Lirası idari para cezası uygulanmaktadır.”

Ayrıca zorunluluğun yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlara yönelik olduğu, bunların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamakla birlikte, can ve mal güvenliği için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasının tavsiye edildiği belirtildi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir