doğa calven cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Araç Sahipleri Dikkat! Cezası 846 TL

Araç-Sahipleri-Dikkat-Cezası-846-TL
Daha Fazla Göster

Araç Sahipleri Dikkat! Cezası 846 TL Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte araç sahiplerini ilgilendiren önemli bir konuda kış lastikleri. Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık itibariyle başlıyor. Bu kapsamda sürücülerin dikkat etmesi gereken birkaç nokta var. İşte o kurallar…

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte araç sahibi vatandaşlar kışlık lastik taktırmak için oto lastikçilerin yolunu tutmaya başladı. 1 Aralık itibarıyla başlayacak olan kış lastiği zorunluluğu 1 Nisan 2022’de sonra erecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 TL ceza kesilecek. Ceza 1 Ocak 2022’den itibaren yeniden değerleme oranında artacak.

CAN GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ
Ülke genelinde 1 Aralık tarihinde başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulamasına sayılı günler kala oto lastikçilerde oluşan yoğunlukla beraber, oto lastik işiyle uğraşan esnaf, can güvenliği için lastik tarihlerinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN?
Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık’ta başlayacak ve 1 Nisan 2022’ye kadar devam edecek.

KIŞ LASTİĞİ TAKTIRMAMANIN CEZASI NE KADAR?
Kurala uymayan araçların sürücülerine 835 TL ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerlendirme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.

CEZA YIL BAŞINDA ARTACAK

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, herkesin araçlarına kış bakımı yaptırması gerektiğini belirterek, şunları söylemişti: “Havanın soğuması ile normal lastikler sertleşir ve yola tutunması zorlaşır. Kış lastikleri ise özel hamuru ve yüksek silika oranı sayesinde 7 derecenin altında da yumuşaklığını ve dayanıklılığını korur. Damarlı sırt yapısı ve derin dişleri sayesinde erimiş karlı ve çamurlu suyu daha iyi tahliye eder. Kış şartlarında daha emniyetli sürüş sağlar ve daha kısa mesafede durur. 2 yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar için 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takılmasının zorunludur. 1 Aralık’tan itibaren kış lastiği takmamanın cezasının 846 liradır. Ceza 1 Ocak 2022’den itibaren yeniden değerleme oranında artacaktır. Kış lastiğine geçişte tarihten çok hava muhalefetinin göz önüne alınması gerekmektedir. Hava sıcaklıklarının 7 derecenin altına düştüğü bölgelerde trafiğin daha güvenli olması için 1 Aralık beklenmeden kış lastiğine geçilmelidir. Zorunlu uygulamanın başlamasından önce yoğunluk yaşanmaması için vatandaşlarımız araçlarına daha önceden kış lastiği takmalıdır. Özellikle kışa girerken herkes araç muayenesini, bakımını en doğru şekilde yaptırmalı, aracın kışa hazırlığı külfet gibi görülmemeli. Hepimizin can ve mal güvenliği için kış lastiğinin ve araç bakımının önemi büyüktür.”

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir