Sıfır otomobiller için 7 ve 8 Temmuz’da peş peşe iki yeni uygulama yürürlüğe girecek. Önce, GSR yönetmeliği kapsamında 7 Temmuz’da bazı güvenlik donanımlarına sahip olmayan sıfır araçların satışları yasaklanacak.

1 gün sonrasında ise Çinli araçlara ilave gümrük vergisi getirilecek. Bu kararların otomobil piyasasını nasıl etkileyeceği ve sıfır araç fiyatlarının yükselip yükselmeyeceği merak ediliyor.

Çin menşeli otomobillere uygulanacak ilave gümrük vergisi ve GSR yönetmeliğinin piyasa seyrini yeniden belirleyecek iki önemli uygulama.

Çin menşeli otomobil fiyatlarının genel fiyatları baskılayan unsurlardan biri olduğunu ifade eden uzmanlar, bu durumun özellikle Avrupalı markaların rekabeti korumak adına fiyat ve finansman kampanyaları düzenlemesine yol açtığını söyledi.

Çin menşeli otomobillerde yaşanacak fiyat artışlarının Avrupalı markaların üzerindeki düşük fiyat baskısını rahatlatacağını belirtti.

GSR'nin yaratacağı ek maliyetlerin de göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki süreçte sıfır otomobil fiyatlarında artış görebileceğini ifade eden uzmanlar, Çin menşeli markaların mevcut stokları ve 7 Temmuz öncesi ülkeye girecek araçlarla birlikte mevcut fiyatları yılsonuna kadar koruyabileceğini söyledi. Ek gümrük vergisi ve GSR maliyetlerinin fiyatlara yansımasının 2025 yılı ilk çeyreğinde hissedileceğini belirtti.

Bankada parası olanlar için 40 yıl sonra bir ilk! Bankada parası olanlar için 40 yıl sonra bir ilk!

Uzmanlar, sıfır otomobil fiyatlarının yükselmesi durumunda kullanıcıların tekrar ikinci el otomobile yöneleceğini ve ikinci el otomobil fiyatlarının korunmasının önemli olduğunu vurguladı. Çin menşeli markaların fiyat stratejilerinin ve oluşturduğu rekabetin diğer markaların fiyatlarını belirleyen önemli unsurlardan biri olduğunu belirtti.

Çin menşeli markalarda beklenen yüzde 30 oranında fiyat artışının Avrupalı markaların üzerindeki rekabet kaynaklı fiyat baskısını rahatlatacağını söyledi.

Uzmanlar, yüksek mevduat oranları ve kredi faizleri gibi sebeplerle tüketicinin otomobile yöneliminin olmadığını, bu sebeple tüm markaların düşük fiyatları ve satış ivmesini korumak adına kampanyaları yılsonuna kadar sürdürebileceğini ifade etti.

Kampanyaların seyri konusunda markaların Temmuz ve Ağustos ayı satış adetlerini gözlemlemenin doğru olacağını belirtti.

Fiyatlar konusunda sabit kalacağı ya da yükseliş trendine gireceği hakkında her iki görüşün de öngörü olarak belirtildiğini söyleyen uzmanlar, markaların yakalanan satış ivmesini korumak adına fiyatları belirli oranlarda tutacağını ve yeni uygulamaların 2025 yılı fiyatlamalarına etki edeceğini belirtti.

Sıfır fiyatlarında artış yaşandığı takdirde mevcut ikinci el fiyatlarının oldukça avantajlı konumda olacağını ve talebin önemli ölçüde ikinci el otomobile kayacağını ifade eden uzmanlar, yükselen talebi korumanın ikinci el piyasası için oldukça önemli olduğunu belirtti.

Otomobil satıcısı meslektaşlarının ve otomobil sahiplerinin ticaretleri esnasında mevcut fiyatları korumaya gayret göstermelerini tavsiye etti.

Uzmanlar, GSR’ye uymayan otomobil stoklarının eritilmesi ve düşen satış ivmesinin tekrar yükselmesi adına markaların son iki aydır önemli indirimler uyguladığını belirtti.

Mayıs ayında yükselen satış adetleri ile yıllık beklentinin 1 milyon adede revize olduğunu ve Haziran ayında da benzer bir yükseliş beklendiğini söyledi. Fiyatlar korunduğu takdirde yakalanan ivmenin yılsonuna kadar devam edeceğini ifade etti.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: YENİÇAĞ