banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Korkuteli’de “sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” Kursu

banner1357

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca küçükbaş hayvanların sevk ve idaresine yönelik düzenlenen “Sürü Yönetimi Benim İşim” projesi kapsamında Korkuteli’ne bağlı İmecik mahallesinde düzenlenen sürü yönetimi elemanı eğitimleri...

ANTALYA 14.04.2014, 19:44
Korkuteli’de “sürü Yönetimi Elemanı Benim Projesi” Kursu
banner1353
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca küçükbaş hayvanların sevk ve idaresine yönelik düzenlenen “Sürü Yönetimi Benim İşim” projesi kapsamında Korkuteli’ne bağlı İmecik mahallesinde düzenlenen sürü yönetimi elemanı eğitimleri başladı.

Korkuteli Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Özlem Çağırıcı Armut, Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin Kursu ziyaret ederek kursiyerlere başarılar diledi. İmecik mahallesinde 25 kişinin katıldığı ve 15 gün boyunca toplam 120 saat verilecek eğitimde Veteriner Hakim Kudret Burak Uzun, merada hayvan bakımı, sürü yöneticiliğinde güvenlik, küçükbaş hayvanlarda kayıt, küçükbaş hayvanların beslenmesi ve beslenme hastalıkları, ıslah, barınak ortamı ve zapturapt konuları kursiyerlere anlatılıyor.

Eğitime gelen 22 kişi arasında, halen bu mesleği yapanların yanı sıra daha önce bu işi yapmamış, eğitimi aldıktan sonra yapmak isteyen kişiler de var. Ayrıca, eğitime katılanlara İŞKUR Antalya İl Müdürlüğü tarafından sigorta yapılacak ve günlük ücret verilecek.

“ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ”

”Eğitimin açılışında bir konuşma yapan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özlem Çağırıcı Armut, bu eğitimle önemli bir başlangıca imza attıklarını belirterek, “Küçükbaş hayvancılık için önemli bir potansiyele sahip olduğu için bu eğitimleri İmecik mahallesinde başlattık. Korkuteli 23 bin Büyükbaş, 150 bin küçükbaş hayvan varlığı ve Antalya’nın en fazla mera alanına sahip ilçesi olması nedeniyle çok büyük potansiyele sahip” dedi.

Küçükbaş hayvancılığın Korkuteli’nin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun altını çizen İlçe Müdürü Çağırıcı Armut, bu sektörde başarılı olunabilmesi için işletmelerin iyi sevk ve idare edilmesi gerektiğini ifade ederek, 2014 yılında da bu eğitimlerin devam edeceğini ve 3 mahallede düzenlenecek yeni kurslarla devam edileceğini söyledi. 2014 yılında, bu eğitimi almış kişileri çalıştıran işletmelere ekstra destek verileceğinin müjdesini de veren Çağırıcı, bunun üzerinde yapılan çalışmaların sürdüğünü anlattı.

KORKUTELİ’DE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN VARLIĞI

Korkuteli’de küçükbaş hayvancılığın son yıllarda geldiği noktaya dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Musa Fikri Büyükçetin, Korkuteli’de Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı gün geçtikçe büyüyor. Yaşanan bu artışta, mera çalışmaları ve desteklemelerin etkili olduğunu ifade eden Büyükçetin, Korkuteli Antalya bölgesinin en büyük yüz ölçümüne sahip olması dolayısıyla tarımda bir laboratuvar vazifesi gördüğünü belirterek, “Burada çok çeşitli ürün üretiliyor. Korkuteli çiftçisi, kullandığı teknikler ve araç gereçler olarak hep ilklere imza atmıştır. Korkuteli çiftçisi her zaman çiftçilere örnek olmuştur. Son 5 yılda büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısında büyük bir artış var. İnanıyorum ki küçükbaş hayvan varlığı 200 bine ulaşacak Korkuteli hayvancılığı hak ettiği yeri muhakkak alacaktır. Çünkü bunun altyapısı var” dedi.

Yorumlar (0)
açık
Namaz Vakti 07 Aralık 2019
İmsak 06:08
Güneş 07:40
Öğle 12:31
İkindi 14:51
Akşam 17:12
Yatsı 18:39