banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Kaş’ta Turizm Haftası Coşkuya Kutlandı

banner1357

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya'nın Kaş ilçesinde "Turizm Haftası" coşkuyla kutlandı.Her yıl yurt genelinde 15 ile 22 nisan tarihleri arasında kutlanan turizm haftası, bu yıl Kaş ilçesinde geniş kapsamlı kutlamalara...

ANTALYA 16.04.2014, 08:13
Kaş’ta Turizm Haftası Coşkuya Kutlandı
banner1353
banner1375
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Antalya'nın Kaş ilçesinde "Turizm Haftası" coşkuyla kutlandı.

Her yıl yurt genelinde 15 ile 22 nisan tarihleri arasında kutlanan turizm haftası, bu yıl Kaş ilçesinde geniş kapsamlı kutlamalara sahne oldu. Sivil toplum kuruluşları, öğrencilerinde katılımıyla Cumhuriyet Meydanı ve Kaş Limanı'nda gerçekleşen kutlamalara; Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Demre Garnizon Komutanı Hasan Erdoğan, İlçe Emniyet müdürü Cahit Sarı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut ve Kaş Turizm Derneği Başkanı Mustafa Aydın ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kutlamalar öncesi bir konuşma yapan Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Kaş’ın tarihi boyunca turizmle iç içe olduğuna dikkat çekti. Bölge coğrafyasının her türlü turizm çeşidine açık olduğunu belirten Başkan Kocaer, “Patara ve Gömbesi, yerli ve yabancı konukların konakladığı denizi, yeşili ve doğasıyla Antalya'nın coğrafi olarak en büyük 4. ilçesi olan Kaş'ımız her yıl olduğu gibi bu yıl da yüz binlerce turiste ev sahipliği yapacaktır. Yaylalarında kayak yapıp Kaş'a inip denize de girebilirsiniz. Patara Likya kültürüne başkentlik etmiş, dünyanın ilk demokratik meclisinin kurulduğu, Noel babanın doğduğu, devasa antik tiyatrosu ve deniz feneriyle tam bir tarih turizmi merkezidir" dedi.

Kaş ilçesinin turizm imkanlarının üst düzeyde olmasına karşılık turizm gelirlerinden yeterli gelir elde edemediğini söyleyen Kocaer "İlçemiz ve beldelerimiz turizm pastasından nasiplerini ne kadar alabiliyor. Bunu arttırabilmek için öncelikle Kaş'a ulaşım sorunun çözmek zorundayız. Kaş'tan iç Anadolu'ya direkt bir yol bulmamız şarttır. Gerek konaklama, gerek dalış, gerek yeme içme ve de paraşütçülük olsun her alanda turizmle uğraşan işletme sahiplerine sesleniyorum. Turist yolunacak tavuk değildir. Onlara nezaketle, sevgi ve saygı ile yaklaşalım. Unutmayın en iyi reklam kişiden kişiye aktarılan reklamdır. Kaş turizmini geleceğe taşımanın ilk koşulu budur. Çünkü Kaş insan yüzünde iki, yeryüzünde ise bir tanedir. Kıymetini bilelim” diye konuştu

Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya ise turizm gelirlerinin yanı sıra kaliteye de önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Kaş’ın dünya turizminde farklı bir yere sahip olduğuna işaret eden Kapankaya, “Turizmin bir sevgi ve barış projesi olduğunu düşünüyorum. Her yıl Kaş'a gelen yüz binlerce turist sadece buranın havasına suyuna, denizine gelmiyor aynı zamanda burada yaşayanların insanlığına, kardeşliğine ve dostluğuna da geliyor. Kaş'ı tanıtmak için 5-6 dilde broşür ve kitapçıklar hazırladık. Çeşitli turizm fuarlarına katıldık ve buralarda Kaş'ı en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık" dedi.

İlçeye gelip konaklayan insanların, ilçeden memnun bir şekilde ayrılmasının en önemli reklam faktörü olduğuna dikkat çeken Kapankaya, “Kaliteli ve güler yüzlü hizmet veremezsek başarılı olamayız. Otel, restaurant, bar ve her türden işletmelerde fiyat ve hizmet standardını birbirlerine yakın seviyelerde tutmalıyız. Allah vergisi bir güzelliğe sahip olan ilçemiz için elbirliği ile çalışalım. Yeni turizm sezonu hepimize hayırlı ve uğurlu olsun" diyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların ardından protokol heyeti Kaş Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı el işi sanatlarının sergilendiği stantları ziyaret ettiler. Ebru sanatından, el işi sanatlarına, kilim dokumadan, üç boyutlu Atatürk portrelerine kadar oluşan stantlarda sergilenen eserler yoğun ilgi gördü.

Heyet daha sonra Kaş Limanı’nda denize tekne indirme etkinliğine katıldı. Burada konuklara baklava ikram edildi. Ardından meydandaki keşkek dövme etkinliği yapıldı. Kaymakam, Garnizon komutanı, Belediye başkanı ve Ziraat Odası Başkanı, ellerine aldıkları odunlarla çuvaldaki keşkeği dövdüler. Temsili keşkek dövmeden sonra halka keşkek dağıtıldı.

Turizm haftası etkinliğinde güne noktayı ise grup 657 koydu. Öğretmen müzisyenlerden oluşan ve memur müzik grubu, bağlama, gitar ve ritim sazdan oluşan enstrümanları ile birbirinden güzel ezgiler eşliğinde Kaş'lıları coşturdular.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 24 Ocak 2020
İmsak 06:17
Güneş 07:46
Öğle 12:52
İkindi 15:24
Akşam 17:48
Yatsı 19:11