Anneler Günü’nde (Bugün) Çiçekçiler Çalışıyor Mu, Gitmek Yasak mı?

cıcek
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anneler Günü’nde (Bugün) Çiçekçiler Çalışıyor Mu, Gitmek Yasak mı? 17 Mayıs’a kadar sürecek olan tam kapanma sürecinde Sokağa çıkma cezası yemek istemeyen vatandaşlar Anneler Günü çiçek almaya çiçekçiye gitmek yasak mı? sorusuna yanıt arıyor. Bugün (9 Mayıs Pazar) ‘Anneler Günü’ için çiçekçiye gitmek yasak mı? Çiçekçiye gitmek için izin almak gerekiyor mu? Anneler Günün’de izin olmadan çiçekçiye gidilir mi?

ZAMAN DİLİMİ BELİRLENDİ
İçişleri Bakanlığının resmi internet sitesindeki duyurusunda, “Çiçek satışı yapan iş yerleri, Anneler Günü nedeniyle 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi ve Pazar günleri açık olabilecek ve vatandaşlarımız ikametlerine en yakın çiçekçiye giderek alışveriş yapabileceklerdir.” denildi. 9 Mayıs anneler gününde çiçekçiler tüm gün açık olmayacak. Çiçekçiler için belli bir çalışma zaman dilimi belirlendi. Çiçekçiler Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabilecek.

İZİN ALMAYA GEREK VAR MI?

Anneler Günü nedeniyle çiçekçiye gitmek için izin almak gerekmiyor. Annelerine çiçek almak isteyenler ikametlerine en yakın çiçekçiye gidebilecek ve izim almasına gerek yok.

ONLİNE HİZMET VAR MI ?
İçişleri Bakanlığı’ndan “Anneler gününde online çiçekçiler kaça kadar açık?” sorusuna yanıt geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Çiçek satışı yapan iş yerleri bu tarihlerde, 10.00-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde de hizmet verebileceklerdir” denildi. Öte yandan aynı gün 10.00-23.59 saatleri arasında internet üzerinden alınan online siparişleri evlere servis edebilecek.

BUGÜNÜN ÖNEMİ NEDİR
Anneler günü, en yaygın şekliyle Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar. Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı. ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre’nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir