Ankara’nın teknoloji buluşması TechAnkara Proje Pazarı başlıyor. Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen organizasyonda büyük ödüller girişimcileri bekliyor. Başvuru için son tarih 11 Eylül Pazartesi.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından 2010 yılından bu yana düzenlenen TechAnkara Proje Pazarı, girişimcilik ekosistemini güçlendirmeyi, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşerek bölgesel, ulusal ve uluslararası değere dönüşmesini amaçlıyor. Her yıl sergilenen proje ve katılımcı sayısı ile büyüyen TechAnkara Proje Pazarı’nda bu yıl teknoloji odaklı girişimcileri büyük ödüller bekliyor. Başvurular ise 11 Eylül 2017 Pazartesi saat 23.59’a kadar yapılabilecek.

16 Ekim 2017 tarihinde ATO Congresium’da gerçekleştirilecek TechAnkara Proje Pazarı’nda ödüller sahiplerini bulacak. Birinci gelecek projeye 40 bin TL, ikinciye 25 bin TL, üçüncüye 15 bin TL ticarileşme desteği verilecek. Ayrıca dereceye giren ilk 9 girişimciye yurt dışında B2B görüşme organizasyonuna katılım, TechAnkara Hızlandırıcı Programı’na katılma fırsatı, dereceye giren diğer girişimcilere yurt dışı menşeli firma yetkilileri ve yatırımcılar ile görüşme ve fuarlara katılım imkanları sağlanacak. 7 girişimciye ise Ankara teknokentlerinden 1 yıl boyunca ücretsiz ofis hizmeti sunulacak. Proje Pazarı’na katılarak ilk 100’e giren girişimciler de etkinlik günü yatırımcılarla yüz yüze görüşecek.

Girişimciler etkinlikte yatırımcı ve iş adamları ile yüz yüze görüşerek projelerini anlatacak. Dereceye giren girişimciler projelerini Ateş Öztan, Atıl Erkel, Berna Şamiloğlu Acar, Cem Soysal, Cenk Tezcan, Çağrı Yüzbaşıoğlu, Emre Özbek, Emre Sayın, Gökhan Güner, Muzaffer Öztan, Namık Kural, Ömer Akarca, Ömer Erkmen, Sait Atınç’a sunma şansını yakalayacak. Yapılacak görüşmeler ile melek yatırımcıların girişimcilere yatırım ve mentör desteği sağlaması hedefleniyor. Yenilikçi projesini geniş kitlelere ulaştırmak, fikrini ticarileştirmek, mentör ve yatırımcılara ulaşmak, doğru kişi ve kurumlarla iletişim kurmak isteyen girişimciler www.girisimci.ankaraka.org.tr adresindeki TechAnkara Girişimcilik Portalı üzerinden proje başvurularını gerçekleştirebilecek.

Ankara Girişim Projesi ile işbirliği

Bu yıl 7’incisi gerçekleştirilecek etkinlik için Ankara Girişim Projesi ile iş birliği yapıldı. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, sözleşme makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Genç İstihdamının Artırılması için Ankara Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Projesi (Ankara Girişim Projesi), 27 Haziran 2016 tarihinde sözleşmelerin imzalanmasının ardından resmi olarak başlamıştı. Proje kapsamında elde edilen bilgi ve deneyim bu yıl Tech Ankara Proje Pazarı’nda girişimcilerin, yatırımcıların ve firmaların hizmetine sunulacak.

"Ankara’nın bilişim potansiyelinin ortaya çıkarılması için başlatılan girişimin geldiği nokta Ajansımız için gurur vericidir"

Konuyla ilgili olarak Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık şu değerlendirmelerde bulundu:

“2010 yılında küçük bir proje olarak başlayan TechAnkara Proje Pazarı bugün yüzlerce proje ve girişimci ile hatırı sayılır bir konuma yükselmiş bulunmaktadır. Ankara’nın bilişim potansiyelinin ortaya çıkarılması için başlatılan girişimin geldiği nokta Ajansımız için gurur vericidir. Başkentimiz sahip olduğu insan sermayesi ve bilgi birikimi ile teknolojinin de başkenti olmaya aday olduğunu ortaya koymuştur. Bu yılda sergilenecek projeler, yatırım imkanları ve katılımcı profili ile önemli yol alacağımıza inanıyorum. Girişimcilerimizi ve yatırımcılarımızı TechAnkara’ya davet ediyorum.”

Melek yatırımcı nedir?

Melek yatırımcılar; henüz yolun başında olan (start-up) iş fırsatına yatırım yaparak işletmelerin büyümeleri veya gelişmeleri için sermaye sağlarlar. Başka bir ifadeyle yüksek risk ve yüksek büyüme potansiyeli içeren firmalara kuruluşlarının çok erken bir döneminde yatırım yapan özel yatırımcılardır.