banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Amasya Valisi'nden Tarihte Yolculuğa Davet

banner1357

Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Binlerce yıllık tarih ve kültür birikimine sahip eşsiz bir şehir olan Amasya, geçmişi geleceğe taşıyan sayısız değerlerin saklandığı bir kültür hazinesidir” dedi.Turizm Haftası nedeniyle yaptığı...

AMASYA 15.04.2014, 09:45
Amasya Valisi'nden Tarihte Yolculuğa Davet
banner1353
banner1375
Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Binlerce yıllık tarih ve kültür birikimine sahip eşsiz bir şehir olan Amasya, geçmişi geleceğe taşıyan sayısız değerlerin saklandığı bir kültür hazinesidir” dedi.

Turizm Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, insanoğlunun kurduğu ilk yerleşim yerlerinden olan Amasya’nın tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığını ve değişik medeniyetlerin harmanlandığı bir açık hava müzesi görünümünde olduğunu anlatan Vali Çomaktekin, dağların Yeşilırmak ve binlerce yıllık tarihi ve kültürel miras Amasya’yı dünyanın en özgün ve etkileyici şehirlerinden biri haline getirdiğini söyledi.

Ferhat ile Şirin’in efsanelere konu olmuş aşkına ev sahipliği yapan Amasya’da, Kral Kaya Mezarları, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda köprü, medrese, han, hamam, bedesten ve camiler, Bimarhane ile Osmanlı mimarisinin en iyi örneklerinden olan Yalıboyu evlerinin ilk bakışta dikkati çeken tarihi mekanlar olduğunu vurgulayan Çomaktekin, “Bu denli köklü bir kültür mirasına sahip olan ilimiz Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Marka Kent’ olarak ilan edilmiştir. Biz de bu denli önemli bir kültürel mirasa sahip olan ilimizin tanıtımını en iyi şekilde yapmak için çalışmaktayız. Yapılan tüm bu çalışmalar neticesinde 2013 yılında 468 bin yerli ve yabancı misafiri ağırlayan ilimiz, 2014 yılı turizm sezonunda da, ilimizde yeni faaliyete başlayan konaklama tesisleri ve kaliteli hizmet anlayışı ile misafirlerini beklemektedir. Bu noktada ilimizin turizmde hak ettiği seviyeye gelebilmesi için kamu kurumlarımıza, esnafımıza ve tüm halkımıza görevler düşmektedir. Tüm Amasyalıların misafirlerimize gösterecekleri ilgi ve misafirperverlik ilimizin tanıtımına ve ekonomisine olumlu olarak yansıyacaktır” diye konuştu.

Yeni turizm sezonunda tüm esnaflara bol kazançlar dileyen İbrahim Halil Çomaktekin, “Adeta bir açık hava müzesi görünümünde olan Amasya’yı görmeyen herkesi, Amasya’da bir tarih yolculuğuna çıkmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
sisli
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40