banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

28.03.2020, 09:03

AMAN DİKKAT! AKILLI TELEFONLARI OLANLAR!..

Merhaba Kıymetli Okuyucularım: Günümüzde küçükten büyüğe herkesin elinde akıllı telefonlar dolaşıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle uzmanlar uyarıyor, sakın bunu yapmayın.

Aylar önce Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle tüm dünya tedirgin ve panik halinde. Akıllı telefonlar ise bu tehlikeli duruma davetiye çıkaran aletler olarak yanı başımızda.

Uzmanlar uyarıyor akıllı telefonlar elinizde tuttuğunuz bir bomba.

Çin'de patlak veren ve dünyaya hızla yayılan koronavirüs konusunda halen araştırmalar sürerken, diğer yandan telefonlarla ilgili çok önemli bir uyarı geldi.

Londra Üniversitesi'nde mikrobiyoloji uzmanı olan Doktor Lena Ciric, telefonların en sık temas edilen eşyalardan biri olduğunu hatırlatıyor ve temizliği konusunda çok önemli açıklamalarda bulunuyor. Bakın neyi yapmalısınız, neyi yapmamalısınız?

Öncelikle telefonu prizden çıkarın, kapatın ve telefon kılıfını çıkarın.

Bütün büyük telefon üreticileri kimyasal sıvı, jel ve aşındırıcı ıslak bez kullanılmaması yönünde uyarılarda bulunuyor. Bunun sebebi ise ekranın koruyucu tabakasına zarar verebilme ihtimali.

Mikrofiber bezi su ve evde kullanılan sabunla ıslatın.

Nazikçe telefonun yüzeyini bu nemli bezle silin.

Giriş çıkışlardan telefona su kaçmamasına dikkat edin. Çünkü suya dayanıklı telefonlar bile zaman içerisinde koruma özelliğini yitirebiliyor.

Son olarak telefonunuzu temiz bir mikrofiber bezle kurulayın.

Sadece su ve sabun kullanmak bile telefonunuzdan bakteri ve virüsleri etkili bir şekilde temizleyebilir. Ve bunu da küçük bir cihaz ile test edebiliriz.

Cihaz, telefonunuzdaki bağış ışık birimi (RLU) değerlerini gösteriyor. Böylece, telefonunuzdaki mikropları ölçüyor.

Rakam ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla mikrop var demektir. Telefonlarınızın ve telefon kaplarının hepsini sabunlu suyla temizlemeden önce ve temizledikten sonra teste tabi tuttuk. Hepsi, bu işlemden sonra artık daha temizdi.
Ameliyat yüzeylerinde 50 ya da daha az bir rakam çıksın isteriz. Bizim yaptığımız testlerde temizlik işlemi sonrası telefonlarımızda ve kılıflarındaki göstergeler, bunun aşağısındaydı.

İPHONE kullanıyorsanız, APPLE yüzde 70 isopropil alkollü mendille silebileceğini söylüyor. Bunları da telefon dükkânlarından temin edebilir veya internetten kolayca sipariş verebilirsiniz.

Telefonunuzu UVC ışınlarını kullanarak sterilize eden cihazlar da bulunuyor. Bu yöntemin telefonunuza zarar vermesi beklenmiyor. Ancak bazı telefonların ve kılıfların zaman içerisinde renkleri solabiliyor.

Sonuç olarak; Telefonunuza dokundukça, ona mikrop bulaştıracağınızı aklınızdan hiç çıkarmayın. Bu nedenle, ellerinizi düzenli olarak ve iyice yıkadığınızdan emin olun.

Kaynak; BBC Türkçe.

Düşündürebilmek, gelecek için üretilecek ürünün ana kapısıdır. (Kazım İLHAN)

Toplumun ve ailenin en büyük ilacı doğru iletişimdir. (Kazım İLHAN)

Sizlerin düşünce ve duygularınız benim için önemli; paylaşmak ve paylaşılmasını istediğiniz konularınızı bekliyorum. Saygılarımla…

Birlikte siz, biz demeden, sıcak, sevecen ve mutlu birlikteliklerin bir arada olduğu sağlıklı neşeli yarınlar dilerim. Hoşça kalın… 

Yorumlar (2)
Ahmet koca 2 ay önce
Bilgilendirmen için tşk.kardeşim
Ahmet koca 2 ay önce
Bilgilendirmek için tşk.kardeşim