baskaynak Final Okulları cemre
 
5s dikey Uzmanlar Petrol HRS Ajans

Alzheimer Şifası Bu Besini Haftada İki Kere Yemeniz Yeterli!

featured

Alzheimer Şifası Bu Besini Haftada İki Kere Yemeniz Yeterli!  Çağımızda oldukça yaygınlaşan Alzheimer hastalığı ve Demans için bu besini tüketmelisiniz . Araştırmalar haftada sadece iki kez yemenin yeterli olduğunu aktarıyor.

0x0 haftada sadece iki kez yemek yeterli iste alzheimer riskini bitiren mucize besin 1639547572154 Sağlık
Demans oranları dünya genelinde hızlı bir artış gösteriyor. Bu durumun ise dünyadaki aileler ve sağlık sistemleri üzerinde kademeli etkilere sahip olacağı tahmin ediliyor. Bilim ise bu konuda doğadan yardım almak konusunda büyük adımlar atıyor. Demans riskini azaltan gıdalarla ilgili araştırmalar, milyonlarca kişiye umut veriyor. Yapılan çalışmalardan biri, ekonomik gıdalardan birinin “önemli ölçüde” beyin fonksiyonu gerilemesinin riskini azalttığını buldu.

Demans, birçok aile için oldukça üzücü bir teşhis ve tüm dünyada sağlık sistemleri üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Etkisi göz önüne alındığında, tehdidi ortadan kaldırmanın yollarını bulmak için çok fazla itici güç var. Artan kanıtlar, yediğiniz yiyeceklerin beyin gerilemesine karşı bir tampon sağlayabileceğini gösteriyor.

Mantarlar ise bu konuda en çok umut veren besinlerden biri olarak belirleniyor. Amerikan Geriatri Derneği Dergisi’nde yayınlanan dikkate değer bir çalışmada, mantar tüketimini daha düşük demans insidansı ile ilişkilendirdi. Araştırmacılar yayınlarında, birkaç kohort çalışması, mantar tüketimi ile olay bunama arasındaki ilişkiyi incelemiştir.

Kohort çalışmaları bir tür boylamsal çalışmadır ve araştırma katılımcılarını belirli bir süre boyunca (genellikle uzun yıllar) takip eden bir yaklaşım sistemini oluşturur. Araştırmacılar, yaşlı Japon deneklerden oluşan bir popülasyonda mantar tüketimi ile demans olayı arasındaki ilişkiyi inceledi.

Araştırmaya Japonya’nın kuzeydoğusundaki Ohsaki Şehrinde yaşayan 65 yaş ve üzeri 13.230 kişi dahil edildi. Araştırmacılar günlük mantar tüketimini, diğer yaşam tarzı faktörlerini demans insidansı ile karşılaştırdı.

Haftada bir veya daha fazla mantar yiyen yaşlı bireylerde, haftada birden az yiyenlere kıyasla daha düşük demans insidansı kaydedilmiştir.

Araştırmacılar, “Bu kohort çalışması, sık mantar tüketiminin, olası kafa karıştırıcı faktörler için ayarlama yapıldıktan sonra bile, daha düşük demans riski ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermektedir” açıklamasında bulundu.

Mantar Yiyin

Diğer araştırmalar, mantar yemenin beyni güçlendiren faydalarını vurgulamıştır. Singapur’da 60 yaş üstü 663 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, mantarlar ve beyin fonksiyonları arasındaki herhangi bir bağlantıyı araştırmayı amaçladı.

0x0 haftada sadece iki kez yemek yeterli iste alzheimer riskini bitiren mucize besin 1639547579069 Sağlık

Altı yıldan fazla bir süredir Lei Feng ve araştırma ekibi, araştırmaya katılan insanların ne kadar mantar yediğini ölçtü. Ayrıca katılımcıların IQ’su, kan basıncı ve yürüme hızlarından zihinsel sağlıklarına kadar her şeyi test ettiler. Bu testler, hafif bilişsel gerileme (MCI) ve demansın teşhisine yardımcı olmak için kullanılan bir demans semptom ölçeği kullanarak onları puanlamayı içeriyordu.

0x0 haftada sadece iki kez yemek yeterli iste alzheimer riskini bitiren mucize besin 1639547571219 Sağlık

Haftada en az iki ‘standart porsiyon’ (yani 300 gramdan fazla) mantar yiyen kişilerin gerilemiş bir beyin fonksiyonuna sahip olma olasılığı yüzde 50 daha azdı.

Demansın birçok farklı nedeni ve birçok farklı türü vardır. İnsanlar genellikle Alzheimer hastalığı ve bunama arasındaki fark konusunda kafa karıştırır. Alzheimer hastalığı bir demans türüdür ve vasküler bunama ile birlikte vakaların çoğunu oluşturur.

Genel olarak, demans semptomları aşağıdakilerle ilgili sorunları içerebilir:

Hafıza kaybı
Düşünme hızında yavaşlama
Zihinsel keskinlik ve çabukluk
Kelimeleri yanlış kullanma veya konuşma güçlüğü gibi dil
Anlama kapasitesinde düşüş
Neden-sonuç ilişkisi kuramama
Harekette sınırlanma
Günlük aktiviteleri yaparken zorluklar.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.