Birçok kişi, altının yükseleceği beklentisiyle piyasaları yakından takip etmeye başladı. Kurban Bayramı'nın sona ermesi ve pazartesi gününün gelmesiyle birlikte piyasalar yeniden dikkatle izleniyor.

Uzman Memiş, dönemin alım fırsatı sunduğunu belirterek, "Bu hafta yurt içi piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararını takip edeceğiz. Yurt dışı piyasalarda ise önemli bir veri bulunmuyor. Altın, gümüş ve euro alımları için bu hafta son fırsat. Dolar karşısında yaşanan düşüşlerin yılın son alım fırsatları olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Tahminlerini paylaşan uzman, ons altının 2 bin 280 dolar seviyesine ulaşabileceğini ifade etti. "Ons altın 2 bin 280 dolar seviyesini test ettiğinde, gram altın yatırımcısı da yılın son alım fırsatını yakalamış olacak" dedi.

Ayrıca, gram altının 3 bin ila 3 bin 500 lira aralığındaki yolculuğunun Temmuz ayında başlayacağını öngördüğünü belirten Memiş, altın ve gümüş yatırımcıları için önemli bir haftanın başladığını vurguladı.

Erdoğan açıkladı: Emeklilik sisteminde köklü değişiklik Erdoğan açıkladı: Emeklilik sisteminde köklü değişiklik

CUMA GÜNÜ BAŞLAYACAK

Altının ons fiyatı, ABD tahvil faizlerinin düşmesiyle yükselirken, yatırımcılar ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi konusunda ipuçları arıyor. Bu hafta cuma günü açıklanacak olan ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) verisi ve Fed yetkililerinin açıklamaları, piyasalarda merakla bekleniyor.

Sürpriz bir veri, altın fiyatlarında hareketlenmelere neden olabilir. Altının ons fiyatı 2327 dolara kadar yükselirken, saat 09.38 itibarıyla yüzde 0,12 artışla 2354 dolardan işlem görüyor. Haftanın ilk işlem gününde 2455 liraya kadar çıkan gram altın fiyatı ise şu anda yüzde 0,05 artışla 2451 liradan alıcı buluyor.

Güncel altın satış fiyatları

Çeyrek altın satış fiyatı: 4.088,00 TL
Yarım altın satış fiyatı: 8.168,00 TL
Cumhuriyet altını satış fiyatı: 16.287,00 TL
Gremse altın satış fiyatı: 40.758,42 TL

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: kamu son haber