Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, kuyumcu esnafının düğün sezonundan umduğunu bulamadığını söyledi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, vatandaşın altın alım gücünün düştüğünü, yabancıların ilgisinin azaldığını belirterek, "Düğün sezonundan umduğumuzu bulamadık" dedi. 

DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ YOK

Altın fiyatları ve piyasadaki son gelişmelerle ilgili Samsun Medya Grubu'na açıklama yapan Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, altında düşüş beklemeklerini dile getirdi. Özman, " Yılbaşından itibaren söylediğimiz gibi dünyada altının düşeceğini ifade etmiştik.FED'in para politikasının da  iyice sıkılaştıralacağının ifadesi son fazi artırımını 75 bas puan artırması doları güçlendirmee başladı. FED'in önümüzdeki toplantıda 100 bas puan daha faiz artırımına gideceği  beklentisi var. Bu durum altının üzerindeki baskıyı artıracaktır. Dünya ölçeğinde bakarsak altının yükselme ihtimali kalmadı. Dünya'da bin 700 liranın altına düşeceğini zannetmiyorum. Bunun sebebi de dünyada enflasyon olması.  Dolayısıyla mevcut durumu muhafaza edecektir" diye konuştu.

İHTİYACI OLAN BOZMASIN

Altın hala güvenli bir liman olduğuna değinen Özman, "İhtiyacı olan zamanına bakmaksızın bozacak. Ama vatandaşın ihtiyacı yoksa bozmasını talep etmem. Çünkü Türkiye'de altın fiyatları düşmüyor dünyada düşşe bile" ifadelerini kullandı.

YOĞUNLUK OLUŞMADI

Samsun haberleri | OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Senegalli mevkidaşı Prof. Dr. Ahmadou Aly Mbaye'yi ağırladı Samsun haberleri | OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Senegalli mevkidaşı Prof. Dr. Ahmadou Aly Mbaye'yi ağırladı

Başkan Özman,  kuyumcuların düğün sezonundan umduğunu bulamadığını ifade ederek, "Umduğumuzu bulamadık. Oysaki mart ayında İstanbul'da düzenlenen fuarda çok heyecanlıydık. Hareketli bir fuardı. Bizi umutlandırmıştı. Türklerin ilgisi de fazlaydı. Temmuz ayını bitirmedik ama beklediğimiz yoğunluk oluşmadı. Bizim en çok beklentimiz  yabancıların da ilgisiydi. Çarşımızda alışveriş yaparlar diye bekliyorduk. Onlardan da beklentiyi göremedik. Vatandaşın da enflasyon nedeniyle alım gücü düştü. İğneden ipliğe birçok şeye zam geldi. Haliye vatandaşta alamıyor" dedi. 

Dilber BAHADIR 

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.