doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Altın Fiyatları 3 Ayın Zirvesine Yükseldi!

Altın Fiyatları 3 Ayın Zirvesine Yükseldi!
Daha Fazla Göster

Altın Fiyatları 3 Ayın Zirvesine Yükseldi! Kritik veri açıklandı! 3 altın yorumu gündem oldu

altin w4bY cover Ekonomi

Altın fiyatları, ABD’de açıklanan kritik verisi sonrası ons tarafında yukarı yönlü hareketler sergilerken, bununla beraber gram altın fiyatları 3 ayın zirvesine yöneldi. Gram altın fiyatı, Eylül ayının son günlerinde başlayan yükselişle beraber 500-505 lira arasına yerleşmişti. Ons tarafından esen rüzgarın etkisiyle gram altın için 508 lira seviyesini test etti. Gram altın fiyatları, hem ons hem de dolar kuru ile yön bulduğundan, ons altına göre baskılanmalardan daha az etkileniyor. 2021 yılının artık son aylarına girilirken altın yatırımcısının aklında hep aynı sorular var: Altın fiyatları düşecek mi yükselecek mi?

0x0 altin yatirimcilari o saate kilitlendi 3 altin yorumu gundem oldu altin fiyatlari yukselecek mi dusecek mi 1633676112229 Ekonomi

Altın yatırımcıları ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisine odaklanmıştı. Açıklanacak kritik veri öncesi ons altın fiyatları 1750 dolar bandının hemen üzerinde konumlanırken, gram altın fiyatları 500-505 lira bandı arasında seyir izledi. Tarım dışı istihdam verisi sonra ons altın ile beraber gram altın fiyatları 508 lirayı görerek 3 ayın zirvesine yükseldi. Peki tarım dışı istihdam verisi altın fiyatları için neden bu kadar önemli? İşte piyasalarda konuşulan 3 kritik altın yorumu ve altın fiyatları için olumlu veya olumsuz olabilecek gelişmeler…

altin 3 ayin en yuksek seviyesine yukseldi h248694 fe90e Ekonomi

ALTIN FİYATLARI İÇİN İSTİHDAM VERİSİ NEDEN ÖNEMLİ?

Covid-19 sürecinde ekonomilerin durgunluk yaşamaması için merkez bankaları piyasaları hem varlık alımlarıyla hem de düşük faiz politikasıyla fonladı ve fonlamaya da devam ediyor. Piyasalarda bol paranın olması küresel düzeyde atan risklerle birleşince altın fiyatları için destekleyici oldu.

Tarım dışı istihdam verisinin güçlü gelmesi demek burada, Covid-19 sürecinde uygulanan piyasa dostu genişlemeci para politikalarından artık yavaş yavaş dönüşün başlayacağı sinyali vereceğinden ons öncülüğünde altın fiyatları için baskılayıcı dolar endeksi için destekleyici olabileceği piyasalarda gündem oldu.

ALTIN FİYATLARI İÇİN GÜNDEM: PİYASALARIN DAHA FAZLA LİKİDİTEYE İHTİYACI VAR MI YOK MU?

Covid-19 sürecinde gelen yeni varyantlar, aşılamaya rağmen dünyada artan vaka sayıları genişlemeci para politikalarından dönüş için kafa karıştırıcı en önemli etmen olarak dikkat çekiyor. Küresel düzeyde artan enflasyon, enflasyondan korunma aracı olarak altını öne çıkarıyor.

FED MERKEZ BANKALARINA ÖNCÜLÜK EDİYOR

ABD’de açıklanacak enflasyon verisi ve istihdam verisi dünyadaki bol likiditenin kaderini belirleyecek. Enflasyonda bir durulma ve tarım dışı istihdamın güçlü gelmesi durumunda burada dünya merkez bankaları öncüsü Fed’in varlık alımlarını azaltması sürecini beraberinde getirebileceği piyasaların gündeminde yer aldı.

TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ AÇIKLANDI! BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

ABD’de Eylül ayında tarım dışı istihdam 194 bin düzeyinde gerçekleşerek beklentilerin çok altında kaldı. Beklenti 488 bin düzeyinde olacağı yönündeydi.

Ağustos ayında 265 bin düzeyinde gerçekleşerek beklentilerin altında kalan veri, Eylül ayında da 194 bin düzeyinde yer alarak beklentilerin oldukça altında kaldı. Bu durum Fed’in varlık alımlarında azaltım sürecini erteleyeceği ve piyasalarda bol likiditenin süreceği algısı yaratarak altın fiyatları için destekleyici oldu.

650x344 altin yatirimcilari o saate kilitlendi 3 altin yorumu gundem oldu altin fiyatlari yukselecek mi dusecek mi 1633676095797 Ekonomi

GRAM ALTIN 3 AYIN ZİRVESİNE YÜKSELDİ

Ons altın açıklanan veriyle beraber 1776 dolar bandını test ederken, buradan esen rüzgarla beraber gram altın fiyatları 508 lira aşarak 3 ayın zirvesine yükseldi. Gram altın en son 8 Temmuz tarihinde 508 liranin üzerinde seyretmişti.

ALTIN FİYATLARI İÇİN 3 BAŞLIK ÖNE ÇIKIYOR

1. Güçlü gelebilecek istihdam verileri sonrası Fed, Kasım ayındaki FOMC toplantısında varlık alımlarında azalıma gidebilir. Bu durumda varlık alımlarının 2022 yılı ortasında sonlanması bekleniyor. Bu senaryo ons öncülüğünde altın fiyatları için olumsuz bir durum olarak dikkat çekiyor.

2. Enflasyon verisinde bir durulma ve zayıf gelebilecek istihdam verisi sonrası Fed varlık alım azalım sürecini 2022 yılına bırakabilir. Bu senaryoda varlık alımlarının 2023 yılında sonlanmasının muhtemel olduğu ifade ediliyor. Bu senaryo da ise altın fiyatları, bol likiditenin beklenenden uzun süreceği algısıyla desteklenebilir.

3. Bazı analistler, 2021 yılında altın fiyatlarının zaten baskılandığını ve bunun nedeni olarak artan enflasyon karşısında Fed’in varlık alımlarını azaltabileceği beklentisini öne çıkardı. Yani mevcut fiyatlamanın içerisinde zaten varlık alımlarının azaltılacağı senaryosu var. Bu durumda Fed’in beklentiler doğrultusunda hareket etmesi durumunda altın fiyatları için yeni hikâyelerle yön bulma söz konusu olabilir.

YATIRIMCILAR CUMA GÜNÜ SAAT 15:30’A KİLİTLENMİŞTİ

ABD`de Eylül ayında tarım dışı istihdam 194 bin düzeyinde gerçekleşerek beklentilerin çok altında kaldı. Beklenti 488 bin düzeyinde olacağı yönündeydi.

ABD Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, geçen ay tarım dışı istihdam 194 bin olarak açıklandı. Ekonomistlerin beklentisi istihdamın 500 bin geleceği yönündeydi.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 4.8’E GERİLEDİ

Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisi 235 bin seviyesinden 366 bin seviyesine revize edildi. Aynı ayda işsizlik oranı yüzde 4.8’e geriledi. Piyasa beklentisi işsizlik oranının yüzde 5,2’den yüzde 5,1’ye ineceği yönündeydi.

Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 8,8’den yüzde 8,5’e indi. Fed’in son projeksiyon raporunda işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 4,8, 2022 için yüzde 3,8, 2023 için yüzde 3,5, 2024 için yüzde 3,5 ve uzun dönem için yüzde 4,0 olarak açıklanmıştı.

ALTIN FİYATLARI İÇİN DESTEKLEYİCİ OLABİLECEK ETMENLER

Merkez bankalarının olası sıkılaşma hamlelerinin dışında ekonomistler dünya ekonomilerinde artan yeni sorunların ons altın için ilerleyen dönemde destekleyici olabileceğine dikkat çekti.

  • Özellikle Asya ve Avrupa’da yaşanan enerji krizi
  • Çinli dev Evergrande’nin borç sorunu
  • Küresel düzeyde artan enflasyonun geçici olmayacağı beklentisi

İŞTE ONS ALTIN VE GRAM ALTIN İÇİN KRİTİK TEKNİK SEVİYELER

Ons altın fiyatları için aşağıda takip edilecek seviyeler 1720-1680-1650 dolar bandı olacakken, yukarı da ilk olarak izlenecek seviye 1792-1835-1900 seviyeleri olacak. Analistler, 1650 dolar seviyesinin altında yeni dip arayışlarının söz konusu olacağını vurgularken, 1900 dolar seviyesinin aşılması durumunda ise yeni zirve seviyelerinin gündeme gelebileceğini ifade etti.

Gram altın tarafında ise ilk etapta son 3 ayın zirvesi olan 508 lira düzeyinin yukarı yönlü kırılması yükselişin devamı için önemli olacak. Olası yükselişte takip edilecek seviyeler 515, 525 ve tarihi zirve seviyesi olan 540 lira düzeyi olacak. Gram altının 500 liranın altına sarkması durumunda ise 490 liranın altına sarkıp sarkmayacağı gündem olacak.

Analistler 490 liranın altında gram altın tarafında orta ve uzun vadeli bir alım fırsatı oluşabileceğini sıklıkla dile getiriyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir