Altın Alacaklar Dikkat! Samsun’da Altın Piyasasın Son Durum

altin-salih-ozman
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın Alacaklar Dikkat! Samsun’da Altın Piyasasın Son Durum Samsun Kuyumcular Odası Başkanı ve Ekonomi Doktoru Salih Özman, kademeli normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte piyasalarda beklenen hareketliliğin yaşanmadığını söyledi

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı ve Ekonomi Doktoru Salih Özman, kademeli normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte piyasalarda beklenen hareketliliğin yaşanmadığını fakat kuyumcu esnafının umudunun olduğunu ifade etti.

05 ozman 4 scaled Ana Manşet

BEKLENTİLER KARŞILANMADI

Kademeli normalleşme sürecinin başlamasıyla piyasalarda beklenen canlılığın başlamadığını belirten Başkan Özman, “Henüz düğün, nişan alışverişinde bir hareketlilik göremedik. Çünkü insanların hepsi tereddütle bakıyordu. 1 Haziran’da açılır mı ? Düğün olacak mı ? İnsanların beklentileri de yüzde 100 olarak karşılanmadı zaten. Düğün yapacak kişiler, daha uzun süreli eğlenceli bir düğün istiyorlardı. Fakat düğünler nikah şeklinde açıldı. Kısıtlı katılımlı olsa da nikah, düğün yapılacak. En azından bunların bizim işlerimizi artıracağına inanıyoruz” dedi.

05 ozman Ana Manşet

YÖN BULMA GAYRETİ

Altın ve döviz fiyatlarının bir yön bulma gayreti içinde olduğunu ifade eden Başkan Özman, “Geçtiğimiz günlerde bin 900’ün üstünde 2 bin dolara gider mi dediğimiz altın, bin 870 dolarlara kadar geriledi. Kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye ile ilgili vereceği karar, ABD’deki enflasyon rakamları, dolara olan talebi artırdı, altına olan talebi azalttı. Bu altının ons’nu bin 870’e doğru çekti. Kanaatim altının kısa sürede bin 900 doların üstüne çıkacağı yönünde” ifadelerini kullandı.

TÜRBÜLANS YARATTI

Merkez Bankası Başkanın faizlerin kısa vadede düşmeyeceğini belirtmesine rağmen piyasalarda ateşin dinmediğini belirten Başkan Özman, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Merkez Bankasına ‘faizlerin düşmesi gerekir’ ifade etmesi piyasalarda türbülans yarattı. Faizlerin en kısa sürede düşeceği ihtimaliyle döviz kurları yukarı doğru hareketlendi. Merkez Bankası Başkanının açıklamaları piyasanın ateşini düşürmeye yetmedi. Fiyatlarda 520-525 seviyelerinde gidiyor. Bu fiyatlarda alım gücü son derece düşen, gelir kaybına uğrayan Türk vatandaşı ve evlenecekler için zor bir durum” diye konuştu.

Merve İLHAN

 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir