banner1365

banner1496

banner1499

banner1334

29.05.2019, 10:05 154

Allah'ın Yâsin Sûresi'nde Kendi Varlığına Getirdiği Deliller

Cenâb-ı Allah bizden, öncelikle kendi varlığına, birliğine ve kâinatın yegâne sahibi olduğuna inanmamızı bekler. Bunun için de Kur'ân-ı Kerim'in pek çok ayetinde buna yönelik deliller sunar. Örneğin Bakara Suresi 164. ayetinde şöyle der: "Muhakkak, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün arka arkaya gelişinde, insanlara yarar şeyleri denizde götürüp giden gemide; yeryüzü kuruduktan sonra, Allah'ın gökten yağmur indirerek arzı diriltmesinde, o arzda her türlü hayvanatı yaymasında, rüzgârları her taraftan estirmesinde, yer ile gök arasında Allah'ın emrine tâbi bulutta, akıl ve düşünce sahibi olan bir millet için Allah'ın birliğine, kudret ve yüceliğine delâlet eden bir çok alâmetler (deliller) vardır."


Ancak benim en fazla dikkatimi çeken husus ise, bizim özellikle Cuma gecelerinde, cenaze evlerinde, kabir başlarında, ölüler için yapılan anma törenlerinde tekraren okuduğumuz Yâsin Suresi'nin de aslında bununla ilgili olmuş olmasıdır. Çünkü Allah kendi varlığına ve ikinci kez dirilişimize burada mükemmel deliller sunmaktadır. Bunu durumu, surenin mealini okuduğumuzda daha iyi anlayabiliyoruz. Aynı zamanda Kuran'ın 36. suresi olan Yâsin Suresi'nin bu kadar çok okunmasının hikmeti de bu imiş demek. Bu münasebetle ve Ramazan-ı Şerif vesilesiyle buradaki bazı ayetleri sizlerle paylaşmak istiyorum:


Ölü toprak kendileri için bir ayettir (delildir); biz onu dirilttik, ondan taneler çıkarttık, böylelikle ondan yemektedirler. (36/33)


Biz, orada hurmalıklardan ve üzüm-bağlarından bahçeler kıldık ve içlerinde pınarlar fışkırttık. (36/34)


Onun ürünlerinden ve kendi ellerinin yaptıklarından yemeleri için. Yine de şükretmiyorlar mı? (36/35)


Yerin bitirdiklerinden, kendi nefislerinden ve daha bilmedikleri nice şeylerden bütün çiftleri (erkek-dişi) yaratan (Allah) çok yücedir. (36/36)


Gece de kendileri için bir ayettir. Gündüzü ondan sıyırıp yüzeriz; bir de bakarlar ki karanlığa dalmışlar. (36/37)


Güneş de, kendisi için (tespit edilmiş) olan bir karargâhta (yörüngede) akıp gitmektedir. Bu, üstün ve güçlü olan, bilen Allah'ın takdiridir. (36/38)


Ay'a gelince, biz onun için de birtakım uğrak yerleri takdir ettik; sonunda o, eski bir hurma salkımının kurumuş dalı (hilal şekli) gibi olmuştur  (36/39)


Ne güneşin aya erişip-yetişmesi (çarpması) mümkündür, ne de gecenin gündüzün önüne geçmesi. Her biri bir yörüngede yüzüp gitmektedirler. (36/40)


Onların zürriyetlerini dolu gemilerde taşımamız da kendileri için bir ayettir. Ve onlar için binmekte oldukları bunun benzeri (nice) şeyleri yaratmamız da ayettir. (36/41-42)


İnsan, kendisini bir damla sudan yarattığımızı görmüyor mu? Şimdi o, apaçık bir düşman kesilmiştir. (36/77)


Kendi yaratılışını unutarak bize bir örnek verdi; dedi ki: Çürümüş-bozulmuşken, bu kemikleri kim diriltecekmiş? (36/78)


De ki: Onları, ilk defa yaratıp-inşa eden diriltecek. O, her yaratmayı bilir. (36/79)


Ki O, size yeşil (yaş) ağaçtan bir ateş kılandır; siz de ondan yakıyorsunuz. (36/80)


Gökleri ve yeri yaratan, onların bir benzerini yaratmağa kadir değil mi? Elbette (öyledir); O, yaratandır, bilendir. (36/81)


Bir şeyi dilediği zaman, O'nun emri yalnızca: 'Ol' demesidir; o da hemen oluverir. (36/82) 

Yorumlar (1)
Mehmet BOZKURT 1 yıl önce
Hocam, yasin suresindeki Allah'ın varlığını belirten ayetleri bizlere sunarak bizlerin kalbine dokundugunuz için size teşekkür ediyorum.
28°
az bulutlu
Namaz Vakti 02 Temmuz 2020
İmsak 02:59
Güneş 04:59
Öğle 12:44
İkindi 16:44
Akşam 20:19
Yatsı 22:10