doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey izosam bilgi

Aldatılmak İstemiyorsanız Dikkat!

Dikkat!
Daha Fazla Göster

Aldatılmak İstemiyorsanız Dikkat! Evlilik ve ilişkilerin bazılarında yaşanan aldatmanın, pek çok nedeni olabileceğini belirten uzmanlar, ilişkilerin gelişmesi ve sürdürülebilir olması için sürekli ilgiye ve beslenmeye ihtiyacı olduğunun altını çiziyor. Uzmanlar, aldatılmanın önlenmesi için çiftlerin birbirlerine değer vermesini ve hak ettikleri takdirin gösterilmesini tavsiye ediyor. Peki aldatmanın veya aldatılmanın başka nedenleri var mı? Tabii ki var. Örneğin Issız Adam sendromunu psikologlar da kabul ediyor. İşte kadınların ve erkeklerin intikam almadan cinsellik sorunlarına kadar en çok aldatma nedenleri!

Uzmanlar, eşlerin birlikte kaliteli vakit geçirmelerinin, ilişkilerine de kendilerine de zaman ayırmalarının oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Klinik Psikolog Dilara Aloğlu, bazı evliliklerde görülen aldatma konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, duygusal yoksunluğun altını çiziyor.

Aldatmaların yaşandığı ilişkilerde, ilişkideki kadının veya erkeğin duygusal yoksunluk içerisinde olduğu, ihtiyaçlarının giderilmesinde sorunların yaşandığı, kişinin kendi alanına saygı duyulmadığı, sınırların, alanların oluşturulmasına imkân tanınmadığı ve bir tarafın sürekli talepkâr bir tutum içerisinde olduğu sıklıkla görülüyor.

İlişkilerin ilgiye ve beslenmeye ihtiyacı vardır

İlişkilerin gelişmesi ve sürdürülebilir olması için sürekli ilgiye ve beslenmeye ihtiyacı olduğunu kaydeden Dilara Aloğlu, “Kişilerin karşılıklı olarak kendilerini değerli ve güvende hissetmeleri önemlidir. Gündelik yaşamın telaşı içerisinde kendilerini kaybeden ve ilişkilerini ihmal eden bireyler, bu tür duygusal ihtiyaçları karşılamakta da güçlük çekerler” diyor.

İlişkinin karşılayamadığı ihtiyaçların dışarıdan alınıyor olması, sevgi ve ilgi gösteren birinin karşı koyulamaz hale gelmesine ve aldatmaya zeminin oluşturulmasına neden olabiliyor.

Aldatmanın pek çok nedeni olabilir

Eşler arasında var olan iletişim problemleri, kişilerin dış dünyaya daha fazla yatırım yapmasına ve giderek eşlerinden uzaklaşmalarına neden olabiliyor.
Rutin hayatın ve ilişkinin içerisinde kalmak, partnerlerden birinin bu durumdan sıkılmasına ve farklı heyecanlar peşinde olmasına neden olabiliyor.

İntikam almak ya da cezalandırmak için de aldatma olabilir

İlişkilerdeki taraflardan biri, diğerinin canını acıtacak ya da rahatsız edecek bir davranışta bulunabilir. Buna karşılık olarak eş partnerine karşı yoğun bir öfke, kızgınlık ve kırgınlık hisseder, ardından da intikam almak ve cezalandırmak amacı ile aldatma eyleminde bulunabilir.
İlişkinin içerisinde öfke uyandıracak meseleler kişilere göre değişkenlik gösterebilir.
Kimi yeterince ilgi görmediği için aldatırken, kimi de aldatıldığı için intikam almak istiyor olabilir.

Cinselliğin kalitesi önemlidir

Çift terapilerinde de esas alınan evlilik doyumu için en önemli etkenlerden bir tanesi, cinsel doyumun da olması.
Cinsel yaşantıda doyumsuzluk, hem kadını hem de erkeği başka bir partnere yöneltebiliyor.
Ancak cinselliğin yaşanması yetmez… Yaşanan cinselliğin sıklığı kadar kalitesi de önemli.

Hamilelik döneminde veya doğum sonrasında aldatılma artabiliyor

Hamilelik veya doğum sonrası dönemlerin riskli dönemler olduğu biliniyor. Burada çiftlere önemli roller düşüyor.

Hamilelik dönemi veya doğum sonrası en sık görülen aldatılma nedenleri

Erkeğin cinsel ihtiyaçlarının hormonal birtakım nedenler dolayısı ile kadın tarafından reddediliyor olması
Erkeğin eşini cinsel açıdan çekici bulmaması
Artık anne olduğu için erkeğin eşini kutsallaştırması
gibi nedenlerden dolayı erkek başka bir partnere yöneliyor olabilir.

Aldatma ve boşanmalarda evlenme yaşı da etken

Yapılan çalışmalar 22 yaşından önce evlenen kadınların ve 24 yaşından önce evlenen erkelerin daha çabuk boşandığını gösteriyor.
Erken yaşlarda yapılan evliliklerde tarafların yaşlarının ilerlemesi; hayata, ilişkilere farklı açıdan bakılması ve yaşadıkları hayatın içerisinde yeterince tatmin olunmaması nedeni ile de bir başka kişiye yöneldikleri sıklıkla görülüyor.
Aldatma nedeninin altında farklı bir hayat yaşama isteği de yatabiliyor

61962e97ae298b43b11828f3 Güncel

Aldatma nedeninin altında farklı bir hayat yaşama isteği de yatabiliyor

Uzman Klinik Psikolog Dilara Aloğlu aldatmanın her zaman ilişki içerisindeki sorunlardan da kaynaklanmayabileceğini belirtiyor. Buna göre belli yaş dönümlerinde kişilerin hayata bakış açısıdaki değişimler ilişkilerde kopmalara yol açabiliyor.

Örneğin menopoz ya da andropoz denilen bazı yaş dönemleri de aldatmalara neden olabiliyor.
Kişiler bu dönemlerde hayatlarını tekrar gözden geçirerek istediklerinin çoğunu yapamadıklarını, hayallerini gerçekleştiremediklerini görürlerse hayatlarında değişiklik yapmaya ve o ana kadar yaşadıkları hayattan farklı bir hayat yaşamaya başlayabiliyor.

Issız adam sendromu gerçek!

Kimi durumlarda ise mükemmel giden bir ilişki olsa dahi bağlanma ile ilişkili olarak yaşanan bilinçdışı korkular ve kaygılar nedeni ile kişi, birlikte olduğu kişiyi kaybetme ve ondan vazgeçme riskini göze alabiliyor.

Duygusal ilişki kurmaktan ve bu tarz bir durumla karşı karşıya kaldığında hızlıca o durumdan uzaklaşan karakterler olduğunu hepimiz bilmekteyiz.

Sorunlar mutlaka konuşulmalıdır

Uzman Klinik Psikolog Dilara Aloğlu, sevilen kişi tarafından reddedilmenin, dışlanmanın veya yok sayılmanın biyolojik düzeyde herkes tarafından bilinen ve evrensel acıya sebep olan bir durum olduğunu söylüyor. “Bu tür durumların konuşulmaması, ifade edilmemesi veya kendiliğinden ya da zamanla düzeleceğine dair inanışlar sadece ihtiyaçların bastırılmasına ve süre sonra da patlak vermesine neden olmaktadır.” diye konuşuyor.

61962e3cae298b445ec8e540 Güncel

Aldatmanın önlenebilir mi?

Uzman, “Tüm bu anlatılanlardan yola çıkarak aldatılmanın önlenmesi için çiftlerin birbirlerine değer vermesi ve hak ettikleri takdiri göstermesi, birlikte kaliteli vakit geçirmesi, ilişkilerine de kendilerine de zaman ayırması oldukça önemlidir.

Sağlıklı iletişim beklentilerin dile gelmesini sağlayacak ve karşılanmasını kolaylaştıracaktır.” tavsiyesinde bulundu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir