Döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar, benzin ve motorin fiyatlarına yansıyor. Güncel bilgilere göre, sektör kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, benzin fiyatları 21 Haziran Cuma gününden itibaren litre başına 1 lira 35 kuruş artacak. Motorin fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

SAMSUN 

Benzin fiyatı: 41.93 TL/LT    
Motorin fiyatı: 42.34 TL/LT    
LPG: 20.29 TL/LT

19 Temmuz Bim Aktüel Kataloğu: BİM'de bu hafta neler var? 19 Temmuz Bim Aktüel Kataloğu: BİM'de bu hafta neler var?

“AKARYAKIT 50 LİRAYA ÇIKACAK HERHALDE”

Sokaktaki vatandaşlar ise yapılacak bu zamma tepki gösterdi. Tam da bayram zamanı, insanların memleketinden döneceği bir dönemde yapılan bu zamma vatandaşlar, “bilerek bu tarih seçildi” yorumunda bulundu.

Bir vatandaş ise, “Yılda bir kere gidebildiğimiz memleketten dönüşümüz yine bize zul oldu. 1 lira 35 kuruş zam mı olur yahu? Eskiden kuruş kuruş arttırırlardı artık lirayı da aşıyor. 50 liraya kadar yükselecek herhâlde bu fiyatlar. Sonrasında ne olacak kimse bir şey söylemiyor. Emekli ve asgari ücretli boğazından kısmış bir külüstür araba almıştı onu da satacak mecbur, ne yapsın baksana binileceği mi kaldı?” yorumunda bulundu.

FİYATLAR NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı üzerinden hesaplanıyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise Akdeniz-İtalyan piyasasındaki günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru üzerinden belirleniyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Kaynak: YENİÇAĞ