Asgari ücretin ciddi şekilde yükseltileceği açıklamasının ardından "Asgari ücret zammı ne kadar olacak?" sorusu en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise  asgari ücretle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Öte yandan Kurtulmuş, memur zamlarına da değindi. İşte 2023 asgari ücret ve memur zamlarıyla ilgili haberin ayrıntıları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücret ve EYT ile ilgili dikkat çeken bir açıklama yapmıştı. Yeni asgari ücretin ne kadar olacağı tartışılmaya devam ederken AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş asgari ücret ve memur zamlarıyla ilgili çok kritik açıklamalarda bulundu.

"ASGARİ ÜCRET HERKESİ TATMİN EDECEK"

Asgari ücret konusundaki soru üzerine Numan Kurtulmuş, "Bu yılın sonu, önümüzdeki yılın başında bütün bu fiyat artışları göz önünde bulundurularak vatandaşımızın alım gücünü azaltmayacak ve herkesi tatmin edecek, herkesin 'Bu doğru oldu' diyeceği bir sonuç için çalışmalar yapılacak. Herkesi tatmin edecek önemli bir asgari ücret açıklamasının olacağını söyleyebilirim." diye konuştu.

MEMUR ZAMLARI NE OLACAK?

"Asgari ücrete yapılacak zam yine memur zammıyla benzer orantıda mı olur?" sorusuna karşılık ise Kurtulmuş, "Geçen sene öyle oldu, bu sene de doğru olan budur. Böyle bir yükseliş her iki tarafta da olur." dedi.

Araç sahiplerinin yüzü gülecek! Bir indirim daha geliyor (Samsun'da güncel akaryakıt fiyatları) Araç sahiplerinin yüzü gülecek! Bir indirim daha geliyor (Samsun'da güncel akaryakıt fiyatları)

ASGARİ ÜCRET NE KADAR ZAMLANMIŞTI?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında 2022 yılı için asgari ücrete görülmemiş bir zam yapılarak maaşlarda yüzde 52 oranında artış sağlanmıştı. Yapılan zam sonrası asgari ücret 2022 yılı için net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Ancak enflasyon rakamlarının yılın ilk 6 ayında yüzde 70’i aşmasıyla maaşlara ikinci bir zam yapılma ihtiyacı doğmuştu. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete ikinci bir zam yapıldığını duyurmuştu. Böylece asgari ücret yüzde 30 artışla net 5 bin 500 liraya yükselmişti.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.