Daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun adaylığının söz konusu olduğu listenin birinci sırası Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile değiştirilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 gün önce lisiteye yeniden müdahale ederek birinci sıraya Ticaret Bakanı Mehmet Muş'u aldı. 

MEHMET MUŞ KİMDİR? 

Mehmet Muş (d. 1 Mayıs 1982; Sürmene, Trabzon), Türk siyasetçi ve ekonomist. Türkiye Ticaret Bakanı olarak görev yapmaktadır. TBMM 24, 25, 26 ve 27. dönemlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul milletvekili olarak yer almıştır. TBMM'nin 26 ve 27. dönemlerinde AK Parti Grup Başkanvekilliğini yürütmüştür.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi için ABD'ye gitmiştir. Washington Eyalet Üniversitesi Ekonomi Bilimleri Okulunda, Ekonomi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Özel sektörde Bütçe Planlama ve Raporlama Uzmanı olarak çalıştı. Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında ekonomi doktorasını tamamladı.

12 Haziran 2011 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi'den İstanbul Milletvekili olarak seçildi. TBMM'de Dışişleri Komisyonu üyeliği yaptı. Aynı dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğinde bulundu. NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği’nin yanı sıra AK Parti Genel Merkez Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ile TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergun Atalay ve MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Muhammed Levent Bülbül
Numan Kurtulmuş'un Başbakan Yardımcılığı görevine atanmasından sonra, 27 Ağustos 2014 tarihinde yapılan AK Parti 1. Olağanüstü Kongresinde Ekonomiden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Okullardan ve camiden hırsızlık yapan kişi Samsun'da yakalandı! Okullardan ve camiden hırsızlık yapan kişi Samsun'da yakalandı!

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan Genel Kurulunda yeniden AK Parti MKYK üyeliğine seçilmiştir.

27 Mayıs 2016'da AK Parti Grup Başkanvekili seçilen Muş, TBMM'nin 26 ve 27. dönemlerinde bu görevi yürütmüştür. 31 Mart 2021 tarihinde grup başkanvekilliği sona ermiştir.

21 Nisan 2021'de Resmî Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla Ruhsar Pekcan'dan boşalan Ticaret Bakanlığına atanmıştır. Atamayla birlikte milletvekilliği sona ermiştir.

Muş, evli ve 1 çocuk babasıdır.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.