Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla, Türkiye ile Afganistan arasındaki diplomatik pasaport sahiplerine yönelik vize muafiyeti anlaşmasının uygulanması durduruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan bu karar, 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girecek.

2008 YILINDA ONAYLANMIŞTI

2007 yılında imzalanan ve 2008 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla onaylanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Afganistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik Pasaport Hamilleri İçin Vize Yükümlülüğünün Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma" kapsamında, her iki ülkenin diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaf tutulmuştu. Anlaşma, diplomatik misyon mensupları ve ailelerinin karşılıklı olarak diğer ülkeye vizesiz giriş yapmalarına, orada bulunmalarına ve görev süreleri boyunca ikamet etmelerine olanak sağlıyordu. Bu muafiyet, altı aylık bir süre içinde 90 günü aşmamak kaydıyla geçerliydi.

TÜVTÜRK'ten yeni karar! Muayene yaptırmak artık zorunlu değil TÜVTÜRK'ten yeni karar! Muayene yaptırmak artık zorunlu değil

ALINTI: KARAR

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Rahşan Çelik