Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Karadeniz'de meydana gelebilecek doğal afetlere karşı önlemleri arttırdı. Samsun'un da aralarında bulunduğu 13 ilden kırmızı alarm verilen 6 il için görevlendirme yapıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, Batı Karadeniz’de halen yerel kuvvetli olarak devam eden sağanak yağışların; Pazar gece saatlerinden itibaren etkisini artırarak, 27 Haziran Pazartesi günü 23.59’a kadar, Batı Karadeniz genelinde çok kuvvetli, Karabük, Zonguldak, Düzce ve Kastamonu çevreleri ile Sinop’un iç ve batısında yer yer şiddetli, Bartın çevreleri, Kastamonu’nun kuzeyi, Karabük’ün kuzey ve batısı, Sinop’un batısı, Zonguldak’ın iç kesimleri ile Düzce’nin batısında yer yer aşırı olacağı öğrenildi. AFAD, bu yağışların sonucunda meydana gelebilecek ani sel, su baskını, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu.

SAMSUN İL AFAD MERKEZİ TOPLANTIYA KATILDI

Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde; Arama ve Kurtarma, Sağlık, İletişim, Enerji, Nakliye, Tahliye, Yerleştirme, Güvenlik ve Trafik, Beslenme, Barınma, Ulaşım ve Altyapı, Teknik Destek ve İkmal, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Satın Alma ve Kaynak Yönetimi grupları ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden görevlendirilen birer temsilci AFAD Merkezi’nde toplanarak, çalışmalara başladı. Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Samsun, Sakarya, Sinop ve Zonguldak’ta İl AFAD Merkezleri, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, ilgili afet gruplarının katılımı ile toplandı.

SAMSUN'DAN PERSONEL VE TEÇHİZAT GÖREVLENDİRİLDİ

Kastamonu’da yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı 317 personel ile 233 araç görev yapıyor. Çalışmalara destek vermek amacıyla Kırşehir, Nevşehir, Sivas, Malatya, Kahramanmaraş, Denizli, Isparta, Elazığ ve Samsun illerinden 77 arama kurtarma personeli ile 19 araç, 6 bot görevlendirildi. Çalışmalara destek vermek için farklı illerden iş makinaları görevlendirildi. Bölgeye 1 adet mobil koordinasyon tırı ile iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi amacıyla 1 adet mobil baz istasyonu sevk edildi. Gaziantep ve Giresun’dan İnebolu’da kullanılmak üzere küçük iş makineleri sevk edildi. Bir Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekibi İnebolu’da görevlendirildi.

UYARI VERİLEN BÜTÜN İLLER TEYAKKUZDA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda bölgedeki vatandaşlar, kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı CMAS hücresel yayını, SMS ve sosyal medya gibi tüm erken uyarı sistemleri aracılığıyla bilgilendirildi. Bugün yağışların şiddetlenmesi ve riskin artması üzerine yeniden CMAS bildirimi yapılarak riskli bölgelerdeki vatandaşlar tekrar uyarıldı. Ayrıca yerel ses sistemleri ile sesli anonslar yapılarak bölgedeki vatandaşlar riskli alanlardan uzak durması konusunda gerekli uyarılar yapılmaya devam ediliyor.
Kastamonu İnebolu’daki çalışmaları yerinde koordine etmek üzere AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer bölgeye intikal etti. AFAD, Batı Karadeniz bölgesinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı Başkan yardımcısı, daire başkanı ve il müdürü düzeyinde görevlendirmelerde bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı bilgiler doğrultusunda kırmızı uyarı verilen 6 ile destek vermek amacıyla AFAD tarafından 13 ilden (Ankara, Afyonkarahisar, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aksaray, Balıkesir, Samsun, Trabzon, Kayseri, Erzurum, Tokat, Sakarya) personel ve araç görevlendirmesi yapıldı. Kırmızı uyarı verilen Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Zonguldak ve Düzce illerinde görevlendirilen ve teyakkuz halinde bekletilen toplam 2 bin 552 personel ile 826 araç/ekipman bulunuyor.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Samsun'da yetim çocukların yüzünü güldüren şenlik Samsun'da yetim çocukların yüzünü güldüren şenlik