Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden Samsun için sarı uyarı yapıldı. AFAD, aşırı yağışlara karşı teyakkuz halinde olduklarını bildirdi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, Batı Karadeniz’de aşırı yağışların yaşandığı bölgelere gerekli ekiplerin gönderildiği, 3 hava aracı desteği sağlandığı, 107 köyde enerji kesintisi yaşandığı, bin 37 vatandaşın tahliye edildiği belirtildi. Aşırı yağışların yaşandığı bölgelerde Demiryolu ulaşımı ve Havayolu ulaşımında herhangi bir aksama yaşanmadığı kaydedilirken, bölgede toplamda 5 bin 441 personel ile bin 460 aracın teyakkuz halinde bekletildiği belirtildi.

AW656219_01

SAMSUN İÇİN SARI UYARI

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı tarafından, Batı Karadeniz’de meydana gelebilecek aşırı yağışlar hakkında yazılı açıklama yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarılara göre bugün için "Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun ve Ordu illerine sarı uyarı verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

AFAD tarafından, Türkiye Afet Müdahale çerçevesinde; Arama ve Kurtarma, Sağlık, İletişim, Enerji, Nakliye, Tahliye-Yerleştirme, Güvenlik ve Trafik, Beslenme, Barınma, Ulaşım ve Altyapı, Altyapı, Teknik Destek ve İkmal, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Satın Alma ve Kaynak Yönetimi grupları ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden görevlendirilen birer temsilci Başkanlığımız AFAD Merkezi’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Yakın takip! Samsun İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal denetimde Yakın takip! Samsun İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal denetimde

AW656219_02

EKİPLER TEYAKKUZDA

Ülke genelinde yaşanan aşırı yağışlar nedeniyle, Kastamonu ili Bozkurt ilçesinde sel riski ve taşkın riskinin devam etmesi üzerine, destek çalışmalarında görev almak üzere, Konya Yerel Destek Ekibinden 150 kişi, Yalova Yerel Destek Ekibinden 50 kişi, mini iş makineleri ile birlikte, bugün Bozkurt ilçesinde olacak şekilde görevlendirildiği açıklandı.

SEL BÖLGESİNE ARAÇ VE PERSONEL DESTEĞİ

Batı Karadeniz’de aşırı yağışların yaşandığı bölgelere yönlendirilen Afet Arama Kurtarma Grubu araç ve personel rakamları paylaşıldı:

“Yağıştan etkilenen bölgeye Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2 helikopter görevlendirilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 1 helikopter Bartın Amasra’ya görevlendirilmiştir. Bartın’da; 4 dağcı, 9 dalgıç, 16 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 29 personel, 8 araç, 3 bot, 1 amfibik araç görev yapmaktadır. Düzce’de; 5 dağcı, 12 dalgıç, 176 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 193 personel, 47 araç, 4 bot, 1 amfibik araç, 14 motopomp görev yapmaktadır. Kastamonu’da; 4 dağcı, 10 dalgıç, 156 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplamda 170 personel, 39 araç, 6 bot, 1 amfibik araç, 2 motopomp görev yapmaktadır. Sinop’ta; 3 dalgıç, 15 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 18 personel, 3 araç, 1 bot, 1 amfibik araç görev yapmaktadır. Zonguldak’ta; 4 dağcı, 4 dalgıç, 20 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 28 personel ile 6 araç, 4 bot, 1 amfibik araç görev yapmaktadır.”
Ayrıca, afet bölgesine 241 ambulans, 21 UMKE timi ve bin 955 personel görevlendirildiği, bölgeye 63 personel, 50 gönüllü olmak üzere toplam 113 kişi görevlendirilmiştir. 31 araç ile toplam 5 bin 114 adet beslenme hizmeti verildiği de belirtildi.

SEL BÖLGESİNDE SON DURUM

AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bartın, Zonguldak, Kastamonu, Sinop ve Düzce illerinde İl Jandarma Komutanlıklarının toplam 824 personeli ve 163 aracı ile Bartın’da 32, Zonguldak’ta 262, Kastamonu’da 402, Sinop’ta 74, Düzce’de 267 olmak üzere toplam bin 37 vatandaşın tahliye edildiği kaydedildi.

Kastamonu’da; Cide-Doğanyurt-İnebolu Özlüce mevkii, Zarbana Köprüsü saat 17.00 itibari ile Tahkimat çalışmasının devam ettiği bildirildi. Kastamonu-Evreniye-Radar-Devrekani Yolu, Şenpazar-Ağlı yolu 47-69. kilometreler arası, Zonguldak-Karabük İl sınırı Yenice-Karabük Yolu, Zonguldak-Bartın İl Sınırı Kozcağız-Bartın (Terminal) Yolu 14’üncü ve 20’nci kilometreler arası, Kozcağız-Hasankadı-Yenice yolu 4’üncü ve 5’inci kilometreler arası, Bartın-Arıt-Aydınlar yolu 6’ncı ve 7’nci kilometreleri arası ulaşıma kapandığı belirtildi. Bartın ili Boğazköy’de panel köprünün hasar gördüğü ve Bartın ili Kozcağız beldesinde Kozcağız 1 köprüsünün tedbir amaçlı ulaşıma kapatıldığı kaydedildi. Kastamonu’da ise Doğanyurt-İnebolu arası Zarbana köprüsü, Kastamonu ili Ağlı-Şenpazar arası Valay 1 köprüsü ve Kastamonu ili Ağlı-Şenpazar arası Kesmekayrak köprüsünün yaklaşım dolgusunun hasar gördüğü açıklandı. Demiryolu ve havayolu ulaşımı yönünden herhangi bir sıkıntı bulunmadığı bildirildi.

UYARILAR DEVAM EDİYOR

AFAD’ın açıklamalarına şöyle devam edildi:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiler doğrultusunda bölgedeki vatandaşlarımız, kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı CMAS hücresel yayını, SMS ve sosyal medya gibi tüm erken uyarı sistemleri aracılığıyla bilgilendirilmiştir. Ayrıca yerel ses sistemleri ile sesli anonslar yapılarak bölgedeki vatandaşlarımızın riskli alanlardan uzak durması konusunda gerekli uyarılar yapılmaya devam edilmektedir.”

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN