banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Eğitim Bir-Sen’den sözleşmeli öğretmenlik açıklaması

banner1357

Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şubesi Başkan Vekili Abdullah Turhan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.Eğitim kurumlarında öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli şeklinde ortaya çıkan ayrımın, kurum içi çalışma...

ADIYAMAN 31.05.2018, 16:31
Eğitim Bir-Sen’den sözleşmeli öğretmenlik açıklaması
banner1353
banner1375

Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şubesi Başkan Vekili Abdullah Turhan sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Eğitim kurumlarında öğretmenler arasında kadrolu, sözleşmeli şeklinde ortaya çıkan ayrımın, kurum içi çalışma barışını bozduğunu belirten Turhan, “Sözleşmeli olarak istihdam edilenlerin kadrolu olanların sahip olduğu özlük haklarına sahip olmadıklarını, hak kayıpları ve mağduriyetlerin, pek çok davaya neden olmasının yanında bakanlığa olan güveni de azaltmaktadır. Sözleşmeli öğretmenlerin, statüleri nedeniyle, eğitim kurumu içinde öğrencilere karşı otoriteleri sarsılmakta, bu da eğitim-öğretim ortamını olumsuz etkilemektedir. Sözleşmeli öğretmenler eğitim kurumlarına yönetici olarak görevlendirilmeyerek, kariyer ve mesleki gelişim hakları ellerinden alınmaktadır. Yer değişikliği başta olmak üzere, kadrolu öğretmenlerin sahip oldukları hakların tanınmaması, bir yandan telafisi mümkün olmayan mağduriyetler oluşturmakta, diğer yandan hem öğretmen hem de Bakanlık için gereksiz ve uzun bir yargılama sürecine yol açmaktadır” dedi.

Eğer maksat, sosyo-ekonomik açıdan yeterince gelişememiş bölgelerde öğretmenlerin kalıcı istihdamlarını sağlamaksa, bunun yolu mahkemelerden dönecek cebri tedbirler değil, cezbedici teşviklerde İstihdamda güçlük çekilen bölgelerdeki öğretmen açığı sorunu, sözleşmeli öğretmenlik, yer değiştirme yasağı gibi geçici önlemlerle değil, söz konusu bölgelerde öğretmenlerin kalıcı olarak görev yapmalarını teşvik edici yöntemlerle yapılmalıdır. Yerleşim yerlerinin sosyal, ekonomik, kültürel ve ulaşım imkânları dikkate alınarak kalkınmada öncelikli hizmet tazminatı verilebilmesi için ilgili mevzuatlarında gerekli düzenlemelerin yapılmasıyla çözüme kavuşturulabilir.

Öğretmenlerin anayasal haklarını sınırlayan, aile bütünlüğünü bozan, eşleri birbirinden, çocukları da anne babalarından 6 yıl boyunca ayrı bırakan, öğretmeni eşi ile işi, sağlık ile işsizlik arasında tercihte bulunmaya zorlayan, öğretmenler odasında ayrımcılık oluşturan, öğretmenlik mesleğini ve öğretmenin itibarını zedeleyen sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına derhal son verilmeli, sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirilmelidir” diye konuştu.
Yorumlar (0)
12°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Aralık 2019
İmsak 06:15
Güneş 07:47
Öğle 12:35
İkindi 14:53
Akşam 17:14
Yatsı 18:41