banner1365

banner1345

11.01.2019, 09:39

ADAYLAR…

31 Mart seçimi yaklaşırken; partiler halen adaylarını belirlemiş değil.

Sanki bir satranç oyunu gibi birbirlerinin hamlelerini bekliyor, ona göre aday belirliyorlar. Bu gidişle, herhalde aday belirlemenin son gününe kadar bu iş devam edecek gibi görünüyor.

Tabi bunun sebebi, bu zamana kadar yaşadığımız seçimlerden farklı olarak, parti ittifakı…

Partiler, hangi adayla kazanırız diye düşüneceklerine; benim adayım olsun mantığıyla hareket ediyor.

Partiler illeri, ilçeleri paylaşma hesabında. Ama hangi ilde veya hangi ilçede hangi adayla seçimi kazanabiliriz diye düşünmüyorlar. Sadece ve sadece benim adayım olsun havasındalar.

Samsun’u ele alırsak; Samsun’da iktidar partisi, Büyükşehir adayını belirlemiş ama muhalefet hala şu mu olsun yoksa bu mu olsun havasında. Karar verilene kadar atı alan Üsküdar’ı geçecek bile…

Adayların plan ve projelerine bakacağız ne yapmak istediklerini dinleyeceğiz. Mesela park metre ile ilgili düşünceleri nedir? Şu anda bir kısım yerlerdeki parkmetreleri kaldırdılar, acaba geri kalan parkmetreleri kaldıracaklar mı? Canik’teki hapishane yıkıldı, Samsun stadı yıkıldı acaba buraları imara mı açacaklar, yoksa Samsunlunun istifadesine sunup park, yeşil alan oyun parkı gezi yolu, otopark haline mi getirecekler? Sayın Cumhurbaşkanı’nın istediği gibi millet parkı mı yapacaklar? Samsun’da bulunan yeşil alanları satacaklar mı (İstasyon Mahallesi’nde hastaneye satılan yer gibi) yoksa insanların istifadesine mi sunacaklar? Fuar alanı ile ilgili düşünceleri nedir, burası muhafaza edilecek mi yoksa başka bir düşünceleri mi var? Canik Belediye Başkanı Sayın Osman Genç, her gün Samsun için birtakım projeler sunuyor. Bunlarla ilgili düşünceleri nedir ifade edecekler mi? Geçmişte Samsun’daki bazı başkanlar gibi makam odalarını açık mı tutacaklar yoksa kimseyle temas etmeyecekler mi? Sivil toplum kuruluşlarını dinleyip düşüncelerini alacaklar mı, yoksa ben bilirim deyip onlara kapılarını kapatacaklar mı? Samsun’a tersane kuracağız buralarda büyük gemiler yapılacak insanlara iş imkanı sunacağız deyip, lafta kalan sözler mi verecekler? Particilik yapıp benden olmayanlar kapı dışarı mı diyecekler? Üretim yapan istihdam sağlayan insan çalıştıran onlara ekmek veren işverenlere nasıl destek olacaklar? Türkiye’nin ve Samsun’un en büyük sorunu işsizlikse; buna nasıl katkı verecekler?

Bu soruları çoğaltabiliriz ama adaylardan somut çözüm önerilerini bekliyoruz. Vatandaş umut ediyor, en yakın ulaşabileceği yer başkanlık makamı. Ona göre adaylar anlatsın bizler de dinleyelim.

Bu bir genel seçim değil, Samsun’u yönetecek başkanı seçeceğiz…

Ama hikaye anlatmasınlar. Artık milletin karnı tok önümüzde tersane gibi bir örnek var.

Sonra vatandaş ‘ufak at da civcivler yesin’ der.

Bekleyip görelim…

Yorumlar (0)
15°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Ekim 2019
İmsak 05:15
Güneş 06:40
Öğle 12:25
İkindi 15:29
Akşam 18:01
Yatsı 19:21