banner689
banner595

Sağlık Çalışanları İş Bırakma Eylemi Gerçekleştirdi

Nevşehir’de Türkiye Kamu-sen’e Bağlı Türk Sağlık Sen Üyesi Sağlık Çalişanlari, Döner Sermayelerin Emekliliğe Yansıtılması Ve Fiili Hizmet Zammı Gibi Taleplerinin Hükümet Tarafından Yerine Getirilmemesi Nedeniyle Bir Günlük İş Bırakma Eylemi Gerçekleştirdi.

Sağlık Çalışanları İş Bırakma Eylemi Gerçekleştirdi

Nevşehir’de Türkiye Kamu-sen’e Bağlı Türk Sağlık Sen Üyesi Sağlık Çalişanlari, Döner Sermayelerin Emekliliğe Yansıtılması Ve Fiili Hizmet Zammı Gibi Taleplerinin Hükümet Tarafından Yerine Getirilmemesi Nedeniyle Bir Günlük İş Bırakma Eylemi Gerçekleştirdi.

13 Mart 2015 Cuma 11:19
Sağlık Çalışanları İş Bırakma Eylemi Gerçekleştirdi
banner556
Nevşehir’de Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık Sen üyesi sağlık çalışanları, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması ve fiili hizmet zammı gibi taleplerinin hükümet tarafından yerine getirilmemesi nedeniyle bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.
İş bırakma eylemi nedeniyle Nevşehir Devlet Hastanesi poliklınikler önünde bir açıklaması yapan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, sağlık çalışanlarının problemlerinin giderek arttığı bir dönem yaşandığını ve bu dönemde özellikle çalışan memnuniyeti göz ardı edilirken taleplerinin sürekli ötelendiğini kaydetti.
Şiddet, yetersiz istihdam, ağır iş yükü, bitmek bilmeyen nöbetler ve yapılan haksız uygulamalar nedeniyle sağlık çalışanlarının ağır bir tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Çetin: “Bunların yanı sıra sağlık çalışanları için tüm memurların maaşla aldığı sabit ek ödemelerin her ay geciktirilerek yatırılması, yoğun çalışmaya rağmen performans ücretlerinin 1.5 TL gibi komik ücretlere inmesi ve ekonomik kayıpların dayanılacak sınırı çoktan aşması gibi durumlar yaşanmaktadır. Emeklilikte bekleyen sefalet ile ilgili de sürekli topun taca atılması çalışanda dayanılacak hal bırakmamıştır. Türk Doktorlarının sorunlarına sürekli kulak tıkanarak yabancı doktor rüyalarına dalınmakta, niteliği olmadan ucuz iş gücü için ince hesaplar yapılarak, yabancı doktor rüyalarına dalınmaktadır. Asistanlar 36 saate varan nöbetlerde helak olmakta, hemşireler, ebeler, sağlık çalışanları ağır iş yükü altında adeta kan ağlamaktadırlar. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına angarya Cumartesi nöbeti dayatılmakta ve pazarda çalışacaksınız denilerek hızla köle sistemine dümen kırılmaktadır. Kamu hizmeti yürüten ama kadro talepleri yerine getirilmeyen kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil ebe hemşireler ve 4/C’liler umutsuzluğa sevk edilmektedir. Memurlarımız yok sayılmış, Hizmetliler görevini yaptıkları memur kadrosuna atanmamıştır. Kısacası Sağlık hizmetlerinde görev alan doktorumuzdan hemşiresine, ebemizden sağlık memurumuza sağlık teknisyenine, teknik personelden, memura, hizmetli arkadaşlara kadar her birinin sorunu ve sıkıntısı vardır” dedi.
Sağlık Bakanlığı’nın hiçbir zaman sağlık çalışanlarına vefa göstermediğini belirten Çetin, şifa veren ellerin sorunları ve dertleri ile baş başa bırakıldığını söyledi.
Çetin sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sayın Başbakan sağlık çalışanlarının hakları ile ilgili bazı açıklamalar yapmıştır. Nöbet ücretlerine yüzde 50 zam yapacağız demiştir. Bir saatlik nöbet ücreti bir doktor için şu anda 7 TL, ebe hemşire arkadaşlarımız için 4.7 TL’ dir. Bu komik ücretlerin yüzde 50 artması çok büyük bir müjde midir ? Nöbet ücretlerinde gerçek bir müjde verilmek isteniyorsa bir saatlik çalışma karşılığında alınan ücret nöbet ücreti olarak ödenmelidir. 70 yaşına kadar istenirse çalışılabilecekmiş, biz 70 yaşına kadar çalışma değil, emeklilikte rahat etmek ve insanca bir ücret almak istiyoruz. Bunun için döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasını talep ediyoruz. Bugün şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasına yönelik düzenleme var olmasına rağmen tam uygulanmıyor. Gözaltı süresini uzatınca şiddete çözüm mü bulunacaktır ? Yıpranma payı ile ilgili çalışma yapılıyormuş, yıpranma payı için 1 senedir aynı sözler söyleniyor. Somut bir adım, ortaya çıkmış bir icraat yok. Artık siyasetçinin iki dudağı arasından öteye gitmeyen vaatlerden bunalan çalışanlar; devletin somut adımlarını, hayata geçen uygulamalarını görmek istiyor.
Sağlık çalışanları olarak ne lütuf bekliyoruz, ne de karşılanamaz talepleri dile getiriyoruz. Sadece hakkımızı talep ediyoruz. Haklı taleplerimizi dile getirmek ve çalışanların talepleri karşısındaki vurdumduymazlığa tepki olarak Tıp Bayramı Arifesinde iş bırakıyoruz. Çalışanların taleplerinin yerine getirilmesi ve Türkiye kamuoyunda tekrar güçlü bir şekilde gündeme gelmesi adına yaptığımız bu eylemle alanlara çıktık ve yetti gari diyoruz.”
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682