banner1320

Fethiye’de Üreticiler Don Nöbetinde

Türkiye’yi etkisi altına alan karakış, Fethiye’de de etkili oluyor. Turfanda sebze üreticileri hava sıcaklığının 0’ın altına düşmesi nedeniyle sabahlara kadar don nöbeti tutuyor.Fethiye’de son 2 gündür etkili olan soğuk hava, sera...

Fethiye’de Üreticiler Don Nöbetinde
banner1314
Türkiye’yi etkisi altına alan karakış, Fethiye’de de etkili oluyor. Turfanda sebze üreticileri hava sıcaklığının 0’ın altına düşmesi nedeniyle sabahlara kadar don nöbeti tutuyor.
Fethiye’de son 2 gündür etkili olan soğuk hava, sera üreticilerine don nöbeti tutturuyor. Sıfırın altına inen hava sıcaklığı karşısında ürünlerini korumak isteyen üreticiler, seralarında soba yakarak dona karşı önlem almaya çalışıyor.
Sibirya’dan gelen ve tüm ülkede etkisini gösteren soğuk hava dalgası Fethiye’deki üreticileri alarma geçirdi. Gece sıfırın altına düşen hava sıcaklıkları nedeniyle turfanda domates üreticileri seralarında soba yakmaya başladı. Hava kararınca sera içinde ellerinde termometrelerle nöbet tutan üreticiler, sıcaklık değerine bağlı olarak sobaları ateşliyor. Özellikle seraların yoğun olarak bulunduğu Karaçulha, Çamköy ve Eldirek mahalleleriyle Seydikemer ilçesine bağlı mahallelerdeki turfanda sebze üreticileri sabaha kadar sera içerisinde nöbet tutuyor.
Karaçulha ve Eldirekte domates üretimi yapan üreticiler, her kış mevsiminde yaşadıkları sıkıntıların yeniden başladığını söyledi. Hava sıcaklıklarının eksi seviyelere düşmesi ile birlikte evlerinden kalkıp seralara geldiklerini anlatan üreticiler domateslere kışın bir çocuk gibi baktıklarını ifade etti. Üreticiler, "Şuanda don almasın diye sobaları yakıyoruz. 3–4 gündür nöbet tutuyoruz. 2 gündür en soğuk günleri yaşıyoruz. Kara kış giriyor. Bu günlerde hep nöbetteyiz. Sabaha kadar sobaları yakıp ürünlerimizi korumaya çalışıyoruz. Böylesine nöbet tutarken pazardaki fiyatlar bizleri korumuyor" diye konuştular.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1300