banner1365

banner1469

banner1345

banner1473

Fethiye’de Üreticiler Don Nöbetinde

banner1475

Türkiye’yi etkisi altına alan karakış, Fethiye’de de etkili oluyor. Turfanda sebze üreticileri hava sıcaklığının 0’ın altına düşmesi nedeniyle sabahlara kadar don nöbeti tutuyor.Fethiye’de son 2 gündür etkili olan soğuk hava, sera...

MUĞLA 08.01.2015, 09:40
Fethiye’de Üreticiler Don Nöbetinde
banner1353
banner1375
Türkiye’yi etkisi altına alan karakış, Fethiye’de de etkili oluyor. Turfanda sebze üreticileri hava sıcaklığının 0’ın altına düşmesi nedeniyle sabahlara kadar don nöbeti tutuyor.
Fethiye’de son 2 gündür etkili olan soğuk hava, sera üreticilerine don nöbeti tutturuyor. Sıfırın altına inen hava sıcaklığı karşısında ürünlerini korumak isteyen üreticiler, seralarında soba yakarak dona karşı önlem almaya çalışıyor.
Sibirya’dan gelen ve tüm ülkede etkisini gösteren soğuk hava dalgası Fethiye’deki üreticileri alarma geçirdi. Gece sıfırın altına düşen hava sıcaklıkları nedeniyle turfanda domates üreticileri seralarında soba yakmaya başladı. Hava kararınca sera içinde ellerinde termometrelerle nöbet tutan üreticiler, sıcaklık değerine bağlı olarak sobaları ateşliyor. Özellikle seraların yoğun olarak bulunduğu Karaçulha, Çamköy ve Eldirek mahalleleriyle Seydikemer ilçesine bağlı mahallelerdeki turfanda sebze üreticileri sabaha kadar sera içerisinde nöbet tutuyor.
Karaçulha ve Eldirekte domates üretimi yapan üreticiler, her kış mevsiminde yaşadıkları sıkıntıların yeniden başladığını söyledi. Hava sıcaklıklarının eksi seviyelere düşmesi ile birlikte evlerinden kalkıp seralara geldiklerini anlatan üreticiler domateslere kışın bir çocuk gibi baktıklarını ifade etti. Üreticiler, "Şuanda don almasın diye sobaları yakıyoruz. 3–4 gündür nöbet tutuyoruz. 2 gündür en soğuk günleri yaşıyoruz. Kara kış giriyor. Bu günlerde hep nöbetteyiz. Sabaha kadar sobaları yakıp ürünlerimizi korumaya çalışıyoruz. Böylesine nöbet tutarken pazardaki fiyatlar bizleri korumuyor" diye konuştular.
Yorumlar (0)
banner1474
16°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 29 Ocak 2020
İmsak 06:14
Güneş 07:42
Öğle 12:53
İkindi 15:29
Akşam 17:54
Yatsı 19:17