banner673
banner595

Toros Üniversitesi Gözlükçüleri Nitelikli Eleman Yetiştiriyor

Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde bu yıl açılan ’Optisyenlik Programı’ ile gözlükçü dükkanlarına nitelikli eleman yetiştiriliyor. Artık kanun gereği gözlükçü dükkanlarının bu bölümden mezun olan öğrencileri çalıştırmasının...

Toros Üniversitesi Gözlükçüleri Nitelikli Eleman Yetiştiriyor

Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde bu yıl açılan ’Optisyenlik Programı’ ile gözlükçü dükkanlarına nitelikli eleman yetiştiriliyor. Artık kanun gereği gözlükçü dükkanlarının bu bölümden mezun olan öğrencileri çalıştırmasının...

18 Mart 2015 Çarşamba 13:54
Toros Üniversitesi Gözlükçüleri Nitelikli Eleman Yetiştiriyor
banner556
Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde bu yıl açılan ’Optisyenlik Programı’ ile gözlükçü dükkanlarına nitelikli eleman yetiştiriliyor. Artık kanun gereği gözlükçü dükkanlarının bu bölümden mezun olan öğrencileri çalıştırmasının zorunlu hale gelmesiyle bu bölüme ilgi artıyor.
Bölgede bu bölüme sahip tek üniversite olan Toros Üniversitesi, ilk yıl olmasına rağmen öğrencilerden büyük ilgi gördü. İstihdam sıkıntısı olmayan bölüm diyen Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren, "Ülkemizin en önemli konularından biri nitelikli işgücü yetiştirilmesidir. Nitelikli işgücünün başında da mesleki eğitim gelmekte olup Üniversitemiz bu konu üzerinde hassasiyetle durmaktadır. Bu amaçla Mersin ve bölgemizdeki birçok sanayi, sağlık, hizmet ve diğer sektörlerle işbirliği içerisinde akademik birimlerin açılmasına önem vermekteyiz. Öğrencilerimizin teorik eğitimlerinin yanı sıra mesleki becerilerini geliştirmek amacıyla eğitim-öğretimlerinin bir kısmını ve stajlarını ilgili sektörde yapmaları konusunda üniversitemizde her türlü çalışmalar tamamlanmış ve uygulamaya geçilmiştir" dedi.
Rektör Prof. Dr. Tayyar Şen ise, "Bilindiği üzere ilgili kanun ve yönetmelikler gereğince ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü yetiştirmek üniversitelerin sorumluluğuna verilmiştir. Ülkemizin uluslararası düzeyde rekabet gücünün artırılması ve katma değer üretilmesi üniversite-sanayi veya sektör işbirliğinden geçmektedir. Toros Üniversitesi bünyesinde bulunan tüm akademik birimlerden mezun olan öğrencilerimizi bu doğrultuda eğitim-öğretim görmeleri için her türlü olanaklarımızı seferber etmekteyiz" şeklinde konuştu.
"AKDENİZ BÖLGESİNDE BU BÖLÜM TEK BİZDE VAR"
Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdürü Yardımcı Doç. Dr. Ahu Kaynak da Meslek Yüksekokulları bünyesinde halihazırda 14 farklı programda yaklaşık 900 öğrenci ile eğitim-öğretim verdiklerini söyledi. Önümüzdeki yıllarda gerek program ve gerekse de öğrenci sayısını önemli oranda artıracaklarını belirten Kaynak, "Yüksekokulumuza bağlı sağlık programlarında okumakta olan öğrencilerimizin teorik bilgilerinin yanında mesleki gelişimlerini önemli düzeyde katkı sağlayacak iş yeri eğitimleri ve yüksekokulumuz bünyesinde ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvar ve atölyeler bulunmaktadır. Diğer sağlık personeli gibi optisyenlik mesleği kaliteli sağlık hizmetinin sunulması açısından büyük bir önem arz etmekte olup öğrencilerimizin eğitim-öğretimleri süresince mesleki bilgi ve beceriye sahip optisyen olarak mezun etme çabası içindeyiz. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde tek optisyenlik ön lisans eğitimini vakıf üniversitesi olan Toros Üniversitesi gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla Konya, Isparta, Antalya, Adana gibi çevre illerden, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu bölgesinden öğrencilerimiz gelmektedir. Vakıf üniversitelerinin yarattığı bölüm zenginliği öğrencilerin sevdiği, yapmak istediği mesleği icra etmelerine olanak sağlamaktadır. Ayrıca vakıf üniversitelerin de öğrenci sayılarının az oluşu hem eğitimin kalitesini hemde verilmesi gereken sosyal tecrübeleri arttırıyor.Toros Üniversitesi bünyesindeki optisyenlik programını tercih eden öğrenciler üniversitenin sunduğu teknik altyapı ve uzman akademik kadrosu ile meslek hayatlarına bir adım önde başlıyorlar" şeklinde konuştu.
"GÖZLÜKÇÜLER OPTİSYEN ÇALIŞTIRMAK ZORUNDA"
Optisyenlik Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Harika Topal ise sağlık alanındaki gelişmeler sayesinde sağlık teknikeri olabilmek için meslek yüksekokulu mezuniyeti şartı getirildiğini hatırlatarak, "Optisyenlik mesleğini icra edebilmek için artık en az ön lisans düzeyinde eğitim almanız gerekiyor. Toros Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde sağlık hizmetleri alanında eğitim veren Optisyenlik Programından mezun olan öğrenciler, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabileceklerinin yanında optisyen unvanı ile kendi optik mağazalarını açabilecekler. Türkiye’de gözlükçülük mesleğini yapabilmek için optisyenlik müesseselerinin optisyen unvanına sahip birer ön lisans mezunu optisyen çalıştırması gerekmektedir. Bazı bölüm veya program mezunlarının istihdam konusunda sıkıntılar yaşadığı doğrudur. Ancak optisyenlik programı mezunları bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamamaktadır. Optisyenlik mezunları kendi iş yerini açabileceği gibi daha önce açılmış veya yeni açılacak olan optik müesseselerde mesul müdürlük yapabilirler, optik lens, çerçeve, kontakt lens imal eden firmalarda optisyen olarak çalışabilirler. Sağlık müdürlükleri, hastaneler, göz poliklinikleri ve benzeri kuruluşlarda optisyen olarak çalışabilirler” dedi.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner653