banner673
banner595

MEÜ’de ’Mobbing Ve Cinsel Taciz Farkındalığı Eğitimi’

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) tarafından Mobbing ve Cinsel Taciz Farkındalık Eğitimi düzenlendi.Eğitim, Prof. Dr. Vural Ülkü Konferans Salonu’nda yapıldı. Eğitim öncesi söz alan MERKAM...

MEÜ’de ’Mobbing Ve Cinsel Taciz Farkındalığı Eğitimi’

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) tarafından Mobbing ve Cinsel Taciz Farkındalık Eğitimi düzenlendi.Eğitim, Prof. Dr. Vural Ülkü Konferans Salonu’nda yapıldı. Eğitim öncesi söz alan MERKAM...

23 Nisan 2015 Perşembe 12:50
MEÜ’de ’Mobbing Ve Cinsel Taciz Farkındalığı Eğitimi’
banner556
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) tarafından Mobbing ve Cinsel Taciz Farkındalık Eğitimi düzenlendi.
Eğitim, Prof. Dr. Vural Ülkü Konferans Salonu’nda yapıldı. Eğitim öncesi söz alan MERKAM Müdürü Prof. Dr. Bahar Taner, mobbing konusundaki çalışmalarının üç yıl öncesine dayandığını kaydetti. Mobbingin toplumda önemli bir olgu olduğuna dikkat çeken Taner, şiddetin bir türü olan mobbingin genel olarak kadınlara karşı gerçekleştiğini belirtti ve aynı durumun cinsel taciz için de geçerli olduğunu aktardı. MERKAM olarak konuyla ilgili çalışma grupları oluşturduklarını kaydeden Taner, bu grupların çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. MEÜ’de bir mobbing birimi oluşturulması yönünde çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Taner, konuyu üniversite yönetimine ilettiklerini ve olumlu geri bildirimler aldıklarını dile getirdi. MERKAM olarak mobbing ve cinsel tacizle ilgili çok sayıda başvuru aldıklarını ve bu sorunların çözümüne yönelik kendi çaplarında çalışmalar sürdürdüklerini söyleyen Taner, mobbing biriminin kurulmasıyla bu çalışmaların kurumsal bir yapıya kavuşacağını kaydetti.
Cinsel tacizin, sosyal, psikolojik, hukuki ve ekonomik yanı olan çok kapsamlı bir konu olduğunu belirten Prof. Dr. Ayşegül Yılgör de cinsel tacizin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça yaygın olduğunu kaydetti. Cinsel tacizin erkek egemen kültürün bir sonucu olduğunu söyleyen Yılgör, tüm kadınların hayatlarının bir döneminde cinsel tacizle karşı karşıya kaldığını söyledi. “Tacizi belirleyen unsurun niyet değil, diğer kişinin üstünde bıraktığı etkidir” diyen Yılgör, cinsel tacizin hiçbir biçimde meşru kabul edilemeyeceğinin altını çizdi. Cinsel tacizle yaşamın hemen her alanında karşılaşılabildiğini aktaran Yılgör, cinsel tacizin mağdurlar üzerindeki etkilerine değindi. Cinsel tacizin insanlık suçu sayıldığını ifade eden Yılgör, buna karşı alınabilecek önlemlerden bahsetti.
Av. Nursen Yücesoy Temizkan da mobbingin bir şiddet türü olduğunu söyledi. Kadına karşı şiddete, işyerinde şiddete ve psikolojik tacize ilişkin açıklamalarda bulunana Temizkan, mobbingi, mevcut gücün ya da pozisyonun kötüye kullanılarak, sistematik olarak psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, aşağılama, tehdit ve benzeri şekillerde gerçekleştirilen duygusal bir saldırı olarak tanımladı. Mobbingin üst konumda yer alanların astlarına uyguladıkları düşey, benzer pozisyonda çalışanların uyguladığı yatay ve çalışanın yöneticiye uyguladığı dikey psikolojik taciz türleri olduğunu söyleyen Temizkan, mobbingin aşamaları ve etkileriyle ilgili bilgiler verdi.
İş yerinde şiddetin ilk olarak Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 1998 tarihli raporunda yer bulduğunu aktaran Temizkan, Anayasa, Türk Ceza Kanunu, İş Kanunu, Borçlar Kanunu, Medeni Kanun ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda mobbingle ilgili doğudan ya da dolaylı olarak yer bulan hükümleri aktardı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner653