Sağlık Çalişanlarindan Cumartesi Nöbetlerine Tepki

Mardin’de sağlık çalışanları, Cumartesi gününden itibaren başlayan nöbet uygulamasına tepki gösterdi.Mardin Tabip Odası, Mardin SES Şubesi ve Mardin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Toplum Sağlığı...

Sağlık Çalişanlarindan Cumartesi Nöbetlerine Tepki
banner1314
Mardin’de sağlık çalışanları, Cumartesi gününden itibaren başlayan nöbet uygulamasına tepki gösterdi.
Mardin Tabip Odası, Mardin SES Şubesi ve Mardin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezleri’ne (TSM) bağlı birimlerde Cumartesi gününden itibaren başlayan nöbet uygulamasına tepki gösterdi. Mardin Tabip Odası Başkanı Kamiran Yıldırım, TSM önünde sağlık çalışanları adına yaptığı açıklamada, aile hekimleri olarak Cumartesi günü ASM ve TSM’leri açmadıklarını ve açmayacaklarını belirtti. Acil nöbet görevlendirmelerinin dayandırıldığı yasanın evrensel hukuk normları ve çalışma ilkelerine uygun olmadığını ileri süren Yıldırım, halkın sağlığını ilgilendiren bu önemli bir konuda sağlık çalışanlarının ve örgütlerinin görüşünü almadan çözüm üretilemeyeceğini savundu.
Sorunların hem çalışanlarının haklarının hem de bütün halkın sağlık hakkının korunarak çözüme ulaştırabileceğini belirten Yıldırım, "Bizler sağlık alanında faaliyet gösteren örgütler ve sendikalar olarak halkımızın yararına olmayan ve sağlık personelinin dinlenme hakkının gasp edildiğini cumartesi günü çalışma uygulamasına karşı olduğumuzu belirtmiştik. Dolayısı ile bu uygulamaya katılmayarak cumartesi günlerinde dayatılan bu mesailere karşı nöbet tutmayarak greve gireceğiz. İlgililere ve halkımıza nöbetleri tutmayacağımızı duyuruyor ve doğacak aksaklık ile mağduriyetlerden sorumluluğumuzun olmayacağını bir defa daha belirtiyoruz" dedi.
Sağlık çalışanları daha sonra nöbet tutmayacaklarına dair dilekçelerini ilgili makamlara gönderdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1313

banner1312