banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Yunusemre Belediye Meclisi’nde Kararlar Oy Birliğiyle

banner1357

Yunusemre Belediyesi’nin 2015 yılı ilk meclis toplantısında kararlar yine oy birliğiyle alındı.Meclis Toplantı Salonu’nda Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi başkanlığında gerçekleşen Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda 26 gündem maddesi...

MANİSA 07.01.2015, 17:23
Yunusemre Belediye Meclisi’nde Kararlar Oy Birliğiyle
banner1353
banner1375
Yunusemre Belediyesi’nin 2015 yılı ilk meclis toplantısında kararlar yine oy birliğiyle alındı.
Meclis Toplantı Salonu’nda Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi başkanlığında gerçekleşen Ocak Ayı Meclis Toplantısı’nda 26 gündem maddesi görüşüldü. Toplantı öncesinde tüm meclis üyeleri ve misafirlere sıcak çorba ikram edildi. İkramın maddi külfetini AK Partili Meclis Üyesi Ahmet Karakaş üstlendi. Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi toplantı öncesinde yaptığı konuşmada “2015 yılı hepimize milletimize ve Yunusemremize hayırlar getirsin. Ülkemiz için hayırlı bir yıl olsun. Yunusemremiz için hizmet yılı olmasını diliyorum” dedi.
PARKLARA ORKİDE, MENEKŞE VE AKASYA İSİMLERİ VERİLDİ
Meclis toplantısında Yunusemre ilçe sınırları içerisinde kalan mevcut içkili yer bölgelerinin yeniden değerlendirilmesi hususundaki rapor görüşüldü. Görüşlerin bildirilmesinin ardından madde oy birliğiyle kabul edildi. Yunusemre ilçesi Yuntdağı Yenice Mahallesi 151 ada, 31 parselin cami yapılamak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsisi hususundaki madde ise oy birliğiyle meclisten geçti. Yunusemre ilçe sınırları içerisinde yapımı tamamlanan 3 adet parka isim verilmesi gündeme geldi.AK Parti Grubu adına söz alan Can Mercül, ilgili komisyonların gerekli çalışmaları yaptığını belirterek, “Cumhuriyet Mahallesi’nde yer alan parka Akasya, Hafsa Sultan Mahallesi’ndeki parka Orkide, Maraşal Fevzi Çakmak Mahallesi’nde bulunan parka ise Menekşe isimleri verilmesi uygun görüldü. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nde ayrı bir isteğimiz olacak. Bu alanlara isimleri verilirken peyzajı ile ilgili çalışmalar yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu. Mehmet Güzgülü madde ile ilgili olarak “Komisyonun çalışmalarına teşekkür ediyorum. Park yapmak çok önemli. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bu parklar ile ilgili ayrı bir çalışma yapması gerekiyor. İsme uygun çiçeklerin dikilmesine özen gösterilirse daha iyi olur” diye konuştu. CHP’li Erdinç Yavaşlı, gurup olarak isimleri güzel bulduklarını ifade etti. Madde oy birliğiyle kabul edilerek, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki parka Akasaya, Hafsa Sultan Mahallesi’ndeki parka Orkide, Maraşal Fevzi Çakmak Mahallesi’ne yapılan parka ise Menekşe ismi verildi.
YUNTDAĞI’NIN TARİHİ VE KÜLTÜREL ÖZELLİKLERİ TURİZME KAZANDIRILACAK
Gündemin ek süre talebi ile mecliste yeniden değerlendirilmesi istenilen madde gereği Yuntdağı bölgesinde tarım, ticari ve kültürel alanların oluşturulması görüşüldü. AK Parti Grubu adına söz alan Can Mercül, Yuntdağı’na yapılması planlanan hizmetleri okudu. Belediye Başkanı Mehmet Çerçi madde ile ilgili olarak, “Yuntdağındaki Aigayi Kalesi’ni turizme açmak için bir çalışmamız var. Yuntdağı’nın tarihi ve kültürel özellikleri var. Ayarıca bir ekibimiz bunların tespiti için çalışıyor. Yağcılar’daki belediye binamızı kırsal kalkınmanın merkezi haline getiriyoruz. Orası stratejik nokta olacak. Kooperatife de yerler vereceğiz. Üçpınar ve çevresinde kadınlara yönelik çalışmalarımız olacak. O bölgeleri meslek edindirme kursları gibi amaçlarla değerlendireceğiz. Kırsal kalkınma çalışmalarına Antep Fıstığı ve ceviz fidanı dağıtımı ile başlayacağız. Ayrıca hayvancılık ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. O bölgeleri kırsal, kültürel, sosyal ve tarımsal açısından en iyi şekilde değerlendireceğiz” dedi. Mehmet Güzgülü ilgili komisyon tarafından köylerin ihtiyaçlarının belirlendiğini, ihtiyaçlarının tespitlerinin yapılmasının çok güzel bir çalışma olduğunu ifade etti. Erdinç Yavaşlı ise tarihi ve kültürel özelliklerin ortaya çıkarılması güzel bir çalışma olduğunu, komisyon tarafından yapılan çalışmayı desteklediklerini dile getirdi. Görüşlerin ardından madde oy birliğiyle kabul edildi. Toplantıda 21. maddenin oy birliğiyle kabul edilmesi sonucunda Tarihi Kentler Birliği’ne katılan Yunusemre Belediyesi’nden temsilci de belirlendi. AK Parti’li meclis üyesi Necip Denktaş Tarihi Kentler Birliği üyesi seçildi.
MESİR FETİVALİNE YUNUSEMRE BELEDİYESİ’NDEN 300 BİN TL
475. Mesir Festivali kutlamaları için belediyenin bütçesinden ödenek ayrılması talebi görüşüldü. Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, üç belediyenin de için yer aldığı bir protokolün imzalandığını ifade ederek, Yunusemre Belediyesi’nin Mesir Fetivali’ne 300 bin TL ödenek ayırdığını belirtti. Mehmet Güzgülü, Mesir saçım töreninin çok önemli olduğuna değinerek, “Seneye inşallah bu festivali 3 belediye birlikte yapar. Şuan ki rakamların daha altında bir ödenek çıkabilir. Mesir saçım töreninin yaşatılması gerekiyor” dedi. Erdinç Yavaşlı ise “3 belediyenin katkısıyla aynı Mesir olacaksa bir anlamı yok. Mesir yerel bazda gidiyor. Uluslararası boyuta taşınması gerekiyor. Mevcut alan çok dar, genişletilmesi lazım, saçım noktaları artırılmalı” diye konuştu.Bazı maddeler ara komisyona havale edildiği için toplantıyı kapatmayan Başkan Çerçi, 2.oturumun Cuma günü saat 18.00’de geçekleştirileceğini belirtti. Yunusemre Belediye Meclisi Cuma günü 2. oturumu yapmak üzere tekrar toplanacak.
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ocak 2020
İmsak 06:18
Güneş 07:47
Öğle 12:51
İkindi 15:22
Akşam 17:45
Yatsı 19:09