banner1365

banner1345

Çipit Dokuma Sergisi Açıldı

banner1357

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde açılan el sanatları kurslarında üretilen ürünler görücüye çıkıyor.Salköprü Semt Konağı’nda düzenlenen kursta üretilen el emeği göz nuru kilim...

MALATYA 08.01.2015, 17:02
Çipit Dokuma Sergisi Açıldı
banner1353
Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde açılan el sanatları kurslarında üretilen ürünler görücüye çıkıyor.
Salköprü Semt Konağı’nda düzenlenen kursta üretilen el emeği göz nuru kilim ve çeşitli el işi ürünleri düzenlenen törenle sergilenmeye başlandı. Folklor gösterisi ile başlayan serginin açılış töreninde konuşan Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay, çıpıt dokumanın kaybolmaya yüz tutan mesleklerden olduğunu anımsattı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın kültürel ve sanatsal faaliyetlere büyük önem verdiğini belirten Gençay, “Sayın Başkanımız Salköprü’de de semt konağı yaptırarak hizmete sundu. Burada çeşitli kültürel faaliyetler devam ediyor. Bu faaliyetlerde yer alan kursiyerlerimize, emek veren kurs hocalarımıza gönülden teşekkür ediyoruz, başarılar diliyoruz” dedi.
70 ÜRÜN SERGİLENİYOR
Daha sonra sergi kurdelesinin kesilmesinin ardından Çıpıt Dokuma Kursu Sergisi gezildi. Sergi alanında, çıpıt dokuma ile ilgili olarak slayt gösterisi eşliğinde bir sunum da yapıldı. Ayrıca, çıpıt dokuma uygulamalı olarak gösterildi. Çıpıt Dokuma Kursu’nda 16 kursiyerin 2,5 ayda 70 ürünü dokuyarak sergiye hazır hale getirildiği öğrenildi. Sergide yer alan ürünler, satın alınabiliyor.
ÇIPIT DOKUMA, GÜN YÜZÜNE ÇIKARTILDI
Çözgüleri bükümlü, sağlam, ince pamuk ipliğinden; atkıları ise ram kenarı denilen penye şeritlerden oluşan, bez ayağı tekniği ile el dokuma tezgahlarında üretilen ve geleneksel bir el sanatı olan “Çıpıt Dokuma Sanatı” açılan kurs ile yeniden gün yüzüne çıkartılmış oldu.
Çıpıt Dokuma Sergisi’nin hafta sonuna kadar gezilebileceği kaydedildi.
Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 12:25
İkindi 15:25
Akşam 17:57
Yatsı 19:16