banner673
banner595

Sağlık Çalışanlarından Eylem

Sağlık çalışanları, temel hakların iyileştirilmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi amacıyla yurt genelinde eylemler yaptılar. Karabük’te ise sağlık sendikalarına üye çalışanlar, Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi...

Sağlık Çalışanlarından Eylem

Sağlık çalışanları, temel hakların iyileştirilmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi amacıyla yurt genelinde eylemler yaptılar. Karabük’te ise sağlık sendikalarına üye çalışanlar, Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi...

13 Mart 2015 Cuma 14:18
Sağlık Çalışanlarından Eylem
banner556
Sağlık çalışanları, temel hakların iyileştirilmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi amacıyla yurt genelinde eylemler yaptılar. Karabük’te ise sağlık sendikalarına üye çalışanlar, Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak, tepkilerini dile getirdiler.
Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen Karabük Şubesi üye sağlık çalışanları hastane önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptılar.
Sağlık-Sen Karabük Şube Başkan Yardımcısı Bülent İpek yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi noktasında Sağlık Bakanlığı’nın sınıfta kaldığını belirterek, “Sağlık çalışanları insanımızın sağlığının emanetçileri, sağlık sisteminin sigortasıdır. Sağlık çalışanları bugüne kadar kendisine uzanan hiçbir eli çevirmediği gibi bundan sonrada insan hayatına zarar verecek hiçbir eylemin içinde olmayacaktır.Ancak sağlık çalışanlarının umutla beklediği yıpranma payı, ek ödemelerin emekliliğe yansıması gibi hususlarda yapılan açıklamalar ve değinilmeyen lisans tamamlama ve kreş hakkı gibi konular nedeniyle 14 Mart Tıp Bayramında hayal kırıklığı yaşıyoruz. Yıllardır mücadelesini verdiğimiz yıpranma payı ve ek ödemelerin emekliliğe yansıması konusunda Sağlık Bakanlığı yetkililerinin Sayın Başbakanı yanılttığı ortadadır. Sağlık çalışanlarına müjde denilerek yapılan açıklamalar, Sağlık Bakanlığının sınıfta kaldığını göstermiştir” dedi.
TABİPLER ODASI BUGÜN VE YARIN İŞ BIRAKMA EYLEMİ KARARI ALDI
Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan Türkiye Kamu Sen’e bağlık Türk Sağlık-Sen, KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Türkiye Tabipler Odası Karabük Şubesi de ortak bir basın açıklaması yaparak, sağlık çalışanlarının taleplerinin yerine getirilmesini istediler.
Ülke genelinde sağlık çalışanlarının bugün iş bırakma eylemi yaptığı, yarın ise Aile Hekimliklerinde ve TSM’lerde Cumartesi nöbetine hayır diyerek eylemin devam edeceğinin belirtildiği ortak basın açıklaması Türk Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı Ali Ünal yaptı. Ünal açıklamasında şu görüşlere yer verdi; “Sağlık çalışanlarının problemlerinin giderek arttığı bir dönem yaşanmaktadır. Bu dönemde özellikle çalışan memnuniyeti göz ardı edilmekte, çalışan talepleri sürekli ötelenmektedir. Şiddet, yetersiz istihdam, ağır iş yükü, bitmek bilmeyen nöbetler, yapılan haksız uygulamalar nedeniyle sağlık çalışanları ağır bir tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadır. Sağlık çalışanları olarak ne lütuf bekliyoruz, ne de karşılanamaz talepleri dile getiriyoruz. Sadece hakkımızı talep ediyoruz. Haklı taleplerimizi dile getirmek ve çalışanların talepleri karşısındaki vurdumduymazlığa tepki olarak Tıp Bayramı arifesinde 13 Mart’ta iş bırakıyoruz. Çalışanların taleplerinin yerine getirilmesi ve Türkiye kamuoyunda tekrar güçlü bir şekilde gündeme gelmesi adına yaptığımız bu eylemle alanlara çıktık. Ayrıca 14 Mart Cumartesi günü de kararlılığımızı devam ettirip, aile hekimliklerinde ve TSM’lerde Cumartesi nöbetine hayır diyerek iş bırakacağız.”
Yapılan basın açıklamalarının ardından, düzenlenen eylemlere katılan salık çalışanları olaysız bir şekilde dağıldı.
Yükleniyor...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651

banner653