banner1365

banner1345

Prof. Dr. Nejat Bilgen: Seyitömer Kazısı, Uluslarası Bir Çalişmadir

banner1357

Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen, proje başkanlığını Prof. Dr. Nejat Bilgen’in yaptığı Seyitömer Höyük Kazı Çalışması, arkeoloji, sanat dergilerinden birisi olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’nde yer...

KÜTAHYA 08.01.2015, 10:36
Prof. Dr. Nejat Bilgen: Seyitömer Kazısı, Uluslarası Bir Çalişmadir
banner1353
Dumlupınar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından yürütülen, proje başkanlığını Prof. Dr. Nejat Bilgen’in yaptığı Seyitömer Höyük Kazı Çalışması, arkeoloji, sanat dergilerinden birisi olan Arkeoloji ve Sanat Dergisi’nde yer aldı.
DPÜ Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen, Seyitömer Höyük çalışmanın sadece Türkiye değil, dünya tarihi açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.
Yapılan kazı çalışmalarında ulaşılan bulgulara da değinen Prof. Dr. Nejat Bilgen, “Yapılan kazı çalışmaları ile karbonlaşmış beyinler bulundu. Yapılan kazılar sonucu, depremlerin sebep olduğu yıkımların altında in situ olarak bugüne kadar yapılan kazılarda pek görmediğimiz bir evin enkazı altında ocağın çevresinde uyudukları sırada depreme yakalanmış ve kaçamamış insanlara ait yanmış iskeletlerle karşılaşılmıştır. Başka bir alanda açığa çıkarılan yetişkin bireyler ile çocuklarına ait iskeletlerin kafatasları içinde karbonlaşmış halde bulunan beyinler, hem insanlık hem tıp tarihi açısından değerli kanıtlar sundu.Yine bu güzide Seyitömer Höyük çalışmamız ile Orta Tunç Çağı’na ait bir evin deposunda bulunan küpün içindeki mercimek tohumlarından birinin Dumlupınar Üniversitesi Biyoloji Bölümü tarafından yeşertilerek ilk örnek oldu. Yine çıkardığımız bulgulardan anladığımız Orta Anadolu’nun Koloni Çağı’na denk gelen bu tabakada elde edilen bulgulardan tanrı ailesi olarak görülen bir kurşun figürün, çizme biçimli bir ryhton ile şimdilik örneğini yalnızca Kültepe’de gördüğümüz çift çizme biçimli rython ve mühürler dönemin önemli şehirleri ile olan bağlantıları açık şekilde ortaya koymaktadır.Yapılan kazılarla Seyitömer Höyüğü’nün en gelişkin dönemi olan İlk Tunç Çağı 3’e ait saray ve ’damla’ şeklindeki kent planı ve her evrede sistemli bir şekilde gözetilmiş ’uzun ev’ planındaki yapılar çıkarıldı. Höyüğün güneybatısında kademeli olarak üç teras üzerine yerleştirilmiş, çevreye hakim bir konumda ve höyükteki diğer ev planlarına uymayan büyük bir yapı kompleksi yer alıyor. Bu kompleks halindeki yapının yönetici sarayı olduğu tahmin edilmektedir” ifadelerini kullandı. (EFE)
Yorumlar (0)
banner1363
20°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:19
Güneş 06:44
Öğle 12:25
İkindi 15:24
Akşam 17:55
Yatsı 19:15