banner689
banner595

Sosyal Hizmet Çalışanlarının Sıkıntıları

Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(ses) Yönetim Kurulu Üyesi Neriman Ağaoğlu:

Sosyal Hizmet Çalışanlarının Sıkıntıları

Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası(ses) Yönetim Kurulu Üyesi Neriman Ağaoğlu:

02 Haziran 2015 Salı 16:25
Sosyal Hizmet Çalışanlarının Sıkıntıları
banner730
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Neriman Ağaoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulması ile sosyal hizmetlerin yeniden yapılandırılması kapsamında yapılan tüm uygulamaların sosyal hizmet emekçilerinin yaşadığı sorunları çözmek yerine daha da derinleştirdiğini iddia etti.
Ağaoğlu, yaptığı açıklamada iktidarın tüm alanlarda yaygınlaştırmak istediği güvencesiz, esnek, kuralsız ve angarya çalışmanın, sosyal hizmet alanında çalışan emekçiler için de geçerli olduğunu iddia etti. Neriman Ağaoğlu, “Çalışma koşullarımız düzeltilmeli, angarya, esnek ve fazla çalışma kaldırılmalı, iş yükü azaltılmalıdır. Personel eksiği kadrolu çalışanlar istihdam edilerek giderilmelidir. Sosyal hizmetler ağır ve tehlikeli işler kapsamında değerlendirilmeli; sosyal hizmet emekçilerinin yıpranma payı ve fiili hizmet zammı hakkı verilmelidir” dedi.
MOBBİNG ENGELLENMELİDİR
Alanda farklı statülerde ve farklı koşullarda çalışılma oluşturulduğuna dikkat çeken Ağaoğlu şunları söyledi:
“Sosyal hizmet kurumlarında çalışan sosyal hizmet uzmanı, psikolog, sosyolog, öğretmen ve çocuk gelişimci gibi mesleklerin birikimlerinden yararlanmak, ekip çalışmasını güçlendirerek daha bütünlüklü hizmetler sağlanmasını güçlendirmek yerine ‘sosyal çalışma görevlisi’ adı altında yeni bir tanımlama getirilmiş, herkesin ‘sosyal çalışma görevlisi’ adı ile her işi yapmasının istenebildiği bir sistem oluşturulmuştur. Sosyal hizmetlerde kadrolaşmaya son verilmelidir. Uzun süre yapılmayan görevde yükselme sınavı hak kayıplarına neden olmuştur. Sözlü mülakat koşulu kaldırılmalı, sadece puan esas alınmalı görevde yükselme sınavı bir an önce yapılmalıdır. Sosyal hizmetler baskılar, haksız ve keyfi soruşturmalar, mobbing engellenmelidir. Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan emekçiler fiilen genel idari hizmetler sınıfının işini yapmalarına rağmen yaptıkları işin karşılığı olan ekonomik hakları alamamaktadırlar. Tüm bu sorumluluklarını yerine getirmeyenler, her ailenin bir sosyal hizmet uzmanı olacak politikası yürütmeye başlamış, bir taraftan da çalışmalarını derneklere devretmeye başlamıştır.”
Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner682