banner595

Sağlık Sen Oltu Temsilciliğinden Basın Açıklaması

Sağlık Sen Oltu Temsilcisi Muammer Zengin, Hastane Önünde Sendika Üyeleriyle Birlikte Bir Basın Açıklaması Yaptı.

Sağlık Sen Oltu Temsilciliğinden Basın Açıklaması

Sağlık Sen Oltu Temsilcisi Muammer Zengin, Hastane Önünde Sendika Üyeleriyle Birlikte Bir Basın Açıklaması Yaptı.

25 Şubat 2015 Çarşamba 15:25
Sağlık Sen Oltu Temsilciliğinden Basın Açıklaması
Sağlık Sen Oltu Temsilcisi Muammer Zengin, hastane önünde sendika üyeleriyle birlikte bir basın açıklaması yaptı.
Sağlık Sen İlçe Kurum Temsilcisi Hilmi Eraslan’ında hazır bulunduğu basın açıklamasında Zengin, 2015 yılının sağlık çalışanları açısından yıpranma payının hayata geçirilmesi ve ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının mücadelesinin verileceği bir yıl olacağını söyledi.
Sağlık Sen Oltu Temsilcisi Muammer Zengin, “Geçmişte yetkili sendika olanların hayal bile edemediklerini Sağlık Sen olarak bir kazanıma dönüştürmek için sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, lisans tamamlama ve kreş konusunda kararlı bir duruş ortaya koyarak mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.
Zengin açıklamasında; “Toplu görüşme, toplu sözleşme kurum idari kurul toplantıları dahi her platformda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına taleplerini dile getiren sağlık Sen geçen yıl 13 Mayısta büyük Türkiye buluşması düzenlemiş yıpranma payı, lisans tamamla ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve kreş konularındaki taleplerini dile getirmişti. Taleplerimizi dinleyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olarak katıldığı programda lisans tamamlama, kreş ve tüm sağlık çalışanlarının 5 yılda bir yıl olmak üzere yıpranma payı verilmesi konusunda söz vermiştir. Konu ile ilgili olarak ta ilgili bakanlara çalışma yapılması talimatı vermiştir.” şeklinde konuştu.
Gelinen nokta ile ilgili yaşanan gelişmeleri paylaşan Muammer Zengin, şunlara değindi;
Yıpranma Payı: Konusunda ilgili bakanlık ve kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Yıpranma patının bakanlar kurulu ve ilgili platformlarda ele alındığını ve çalışmaların sürdürüldüğünü en kısa sürede bu sözün hayata geçmesi için çalışıldığını biliyor konuyu takip ediyoruz. Bütün sağlık çalışanları 2015 yılı içinde yıpranma payına kavuşmalıdır.
Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması da: Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biridir. Ülkemiz sağlık çalışanları sundukları hizmetlere göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında ücret bakımından çok gerilerde kalmaktadır. Bu mağduriyet ek ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışılmakta, ancak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması başka bir mağduriyeti beraberinde getirmektedir. Sağlık çalışanları geleceğe endişe ile bakmaktadır. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlenmekte emekli maaşlarında büyük bir mağduriyet yaşanmaktadır.
Bu sebeple 2015 yılı bizim için; ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının ve yıpranma payının hayata geçirilmesinin mücadele yılı olacaktır.
Lisans tamamlama: konusunda da önce söz aldık ardından bu sözün gereği olan yasanın çıkarılmasına öncülük ettik. Bir meslek grubuna yönelik lisan tamamlama konusunda özel yasanın çıkmasını Sağlık-Sen sağlamıştır. Bu başarı, bu zafer Sağlık- Sen indir. Çıkan yasanın uygulanması konusunda hem Sağlık-Sen in hem de sağlık bakanlığının YÖK ile görüşmeleri sürüyor. Bu yıl içerisinde planlamanın yapılması ve gelecek eğitim yılında da Lisans tamamlamanın hayata geçirilmesini bekliyoruz.
Kreş Konusuna Gelince: Sağlık Bakanlığı konu ile ilgili olarak bir genelge yayınladı ve kreş bulunmayan sağlık kuruluşlarına kreş açılması talimatı verdi. Yine bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde yeni yapılacak tesislerin projelerine mutlaka kreş eklenmesi yönünde bir uygulamanın hayata geçmesini sağladık.
Sağlık- Sen’in imkânsız gibi görünen konulardaki taleplerini kazanıma dönüştürmesi, geçmişte olduğu gibi günümüzde de birilerini panikletmiş, eski alışkanlıkları olan emek hırsızlığı ve fırsatçılığa yönelmelerini sağlamıştır. Sağlık-Sen’in talep ettiği ve kazanıma dönüşme arefesine getirdiği konularda sözde imza kampanyası düzenleyen malım sendikanın bu hareketi sağlık çalışanları tarafından ibretle izlenmektedir.
Sağlık çalışanları, malum sendika tarafından daha öncede toplanan imzaların nereye teslim edildiğini ve hangi sonuçların alındığını merak etmektedir.
Biz sahada etkin bir mücadele yapıyor sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunları ile ilgileniyor, taleplerini kazanıma dönüştürüyoruz. Malum sendika ise bizim alın terimizle elde ettiğimiz kazanımları emek hırsızlığı yaparak sahiplenmeye çalışarak sendikacılıktan ne anladığını göstermektedir.
Sağlık-Sen olarak biz taleplerimizi takipçisi olacağımızı verilen sözlerin hayata geçinceye ve taleplerimiz kazanıma dönüşünceye kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi burada bir kez daha ifade ediyorum”

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801