banner595

Sağlık-sen 2015 Yılında Taleplerinin Takipçisi Olacak

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk yaptığı açıklamada, geçmişte Sağlık-Sen’in sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması,...

Sağlık-sen 2015 Yılında Taleplerinin Takipçisi Olacak

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk yaptığı açıklamada, geçmişte Sağlık-Sen’in sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması,...

25 Şubat 2015 Çarşamba 10:46
Sağlık-sen 2015 Yılında Taleplerinin Takipçisi Olacak
Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk yaptığı açıklamada, geçmişte Sağlık-Sen’in sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, lisans tamamlama ve kreş konusunda kararlı bir duruş ortaya koyduğu ve mücadelesini sürdürdüğünü belirtti.
Toplu görüşme, toplu sözleşme, kurum idari kurul toplantıları dahil her platformda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının taleplerini dile getiren Sağlık-Sen’in, geçen yıl 13 Mayıs’ta Büyük Türkiye Buluşması düzenlediği, yıpranma payı, lisans tamamlama, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve kreş konularındaki taleplerini dile getirdiğini bildiren Kuluöztürk, şunları kaydetti:
"Taleplerimizi dinleyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olarak katıldığı programda lisans tamamlama, kreş ve tüm sağlık çalışanlarının 5 yılına 1 yıl olmak üzere yıpranma payı verilmesi konusunda söz vermiş, konuyla ilgili olarak da ilgili bakanlara çalışma yapılması talimatı vermişti.Yıpranma Payı konusunda ilgili bakanlık ve kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Yıpranma payının Bakanlar Kurulu ve ilgili platformlarda ele alındığını ve çalışmaların sürdüğünü, en kısa sürede bu sözün hayata geçmesi için çalışıldığını biliyor, konuyu takip ediyoruz. Bütün sağlık çalışanları, 2015 yılı içinde yıpranma payına kavuşmalıdır. Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması da sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından biridir."
Türkiye’de sağlık çalışanlarının sundukları hizmete göre gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında ücret bakımından çok gerilerde kaldığını ifade eden Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Sağlık-Sen Antalya Şube Başkanı Sinan Kuluöztürk, bu mağduriyetin ek ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışıldığını ancak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmamasının başka bir mağduriyeti beraberinde getirdiğini bildirdi. Sağlık çalışanlarının geleceğe endişe ile baktığını ifade eden Sinan Kuluöztürk, emekli maaşlarının ek ödemesiz maaşa göre belirlendiğini, emekli maaşlarında büyük bir mağduriyet yaşandığını belirterek, 2015 yılının kendileri için ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasının ve yıpranma payının hayata geçmesinin mücadele yılı olacağını kaydetti.
Lisans tamamlama konusunda da önce söz aldıklarını ardından bu sözün gereği olarak yasanın çıkmasına öncülük ettiklerine dikkat çeken Sinan Kuluöztürk, şunları kaydetti:
"Bir meslek grubuna yönelik lisans tamamlama konusunda özel yasanın çıkmasını Sağlık-Sen sağlamıştır, bu başarı, bu zafer Sağlık-Sen’indir. Çıkan yasanın uygulanması konusunda hem Sağlık-Sen’in, hem de Sağlık Bakanlığı’nın YÖK’le görüşmeleri sürüyor. Bu yıl içerisinde planlamanın yapılması ve gelecek eğitim yılında da lisans tamamlamanın hayata geçmesini bekliyoruz. Kreş konusuna gelince; Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili olarak bir genelge yayınladı ve kreş bulunmayan sağlık kuruluşlarına kreş açılması talimatı verdi. Yine Bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde, yeni yapılacak tesislerin projesine mutlaka kreş eklenmesi yönünde bir uygulamanın hayata geçmesini sağladık. Sağlık-Sen olarak biz taleplerimizin takipçisi olacağımızı, verilen sözler hayata geçinceye ve taleplerimiz kazanıma dönüşene kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi ifade ediyoruz."

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650