banner1365

banner1469

banner1345

banner1468

Kazanlı Gençler Organ Bağışını Destekliyor

banner1357

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Organ Nakli Vakfı, 30 bin hastanın hayata dönmek için organ beklediği Türkiye’de önemli bir projeyi hayata geçiriyor.“Gençler Organ Bağışını Destekliyor, Her Bağış Yeni bir Hayattır” projesi...

ANKARA 07.01.2015, 17:47
Kazanlı Gençler Organ Bağışını Destekliyor
banner1353
banner1375
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Organ Nakli Vakfı, 30 bin hastanın hayata dönmek için organ beklediği Türkiye’de önemli bir projeyi hayata geçiriyor.
“Gençler Organ Bağışını Destekliyor, Her Bağış Yeni bir Hayattır” projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi Kazan Aile Yaşam Merkezi’nde bir konferans düzenlendi. Konferansa Kaymakamı Murat Duru ve Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün yanısıra öğrenciler katıldı. Konferansa konuşmacı olarak katılan Organ Nakli Koordinatörü Fatma Can, organ nakli ve bağışı konularında bilgiler verdikten sonra dinleyicilerin sorularını da yanıtladı. Türkiye’de 30 bin hastanın organ beklediğine dikkat çeken Can, “Nakil işleminin sadece yoğun bakımda olan ve beyin ölümü gerçekleşen insanlardan alınan böbrek, kalp, karaciğer, kornea, akciğer, pankreas, kalp kapağı gibi organlardan yapılabileceğini kaydetti.
Yaşayan insanlardan da böbrek, karaciğerin bir kısmı, ilik ve doku nakli yapılabileceğini dile getiren Can, organ bağışında bulunmak için bağış senedinin iki şahit huzurunda imzalamanın yeterli olduğunu ancak bağışı yapanların ailelerinin de bu durumdan haberdar olması ve onay vermesinin çok önemli olduğunu söyledi.
Belediye Başkanı Lokman Ertürk de organ naklinin belki de kişinin en zor kararlarından biri olduğunu belirterek, “Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını ‘candan cana giden en büyük sadakadır’ şeklinde tanımlamıştır. Kendi başınıza gelene kadar bunun öneminin farkında olamayabiliyorsunuz” dedi.
“Gençler Organ Bağışını Destekliyor: Her Bağış Yeni bir Hayattır” projesi ilk olarak Ankara’da başladı. Ankara’nın 25 ilçesinde, 25 ayrı konferansla yürütülecek proje kapsamında gençlere her yönüyle organ bağışının anlatılmasına başlandı.
Yorumlar (0)
banner1371
16°
açık
Namaz Vakti 18 Kasım 2019
İmsak 05:51
Güneş 07:20
Öğle 12:25
İkindi 14:57
Akşam 17:20
Yatsı 18:44