banner1365

banner1469

banner1345

banner1480

Besni İlçesinde, Mehteran Takımına Büyük İlgi

banner1357

Besni Şehit Eren Kupal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mehteran takımı ayakta alkışlandı.Besni Şehit Eren Kupal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında hazırlanan...

ADIYAMAN 08.01.2015, 10:42
Besni İlçesinde, Mehteran Takımına Büyük İlgi
banner1353
banner1375
Besni Şehit Eren Kupal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mehteran takımı ayakta alkışlandı.
Besni Şehit Eren Kupal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında hazırlanan “Merhaba Ey Mehteran” projesinin açılış programı yapıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ali Haydar Tutuş, “Mehter, dostluk, sevgi, birlik ve kahramanlık ocağıdır. Şanlı bir geleceğin temel taşları, tarihinden haberdar bir neslin yetiştirilmesiyle gerçekleşir. Ecdadımızdan bize tarihten gelen ve unutulmaya yüz tutmuş olan kültürel zenginliğini, bölgemiz insanına en iyi şekilde sunmak, ecdadımızı gençlere mehter yoluyla sevdirmek, sempatilerini attırmak, gençlerimizin milli ve manevi değerlerine sahip çıkmasının önünü açmak, kendi öz benliğini oluşturmasına vesile olmak ve bu yolla gençleri zararlı alışkanlıklardan ve zararlı ortamlardan kurtarma amacını taşıyoruz.
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2014 gençlik projeleri destek programı kapsamında desteklemiş olduğu "Merhaba Ey Mehteran" projesi başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Projemiz kapsamında 40 öğrenciden oluşan mehteran takımı oluşturulmuştur. Ayrıca mehteran grubunda yer alan gençlerimizi hem motive etmek hem de milli ve manevi değerlerine sahip çıkan nesiller yetiştirmek gayesiyle başta Osmanlı payitahtı İstanbul, akabinde Çanakkale, Bursa, Konya ve Ankara illerine geziler düzenlenecektir. Bununla birlikte ilimizde farklı okul ve kurumlarda mehteran gösterisi yapılabilecektir. Böylelikle Halkın sosyal faaliyetlerde aktif rol alması sağlanacaktır” dedi.
Besni İlçe Kaymakamı Emrah Yılmaz ise, “İlçemizde ve bölgemizde ilk defa mehter takımı kuruluyor ve bu da ilk defa Besni’ye nasip oluyor. Besni birçok alanda damgasını Adıyaman’a, bölgeye ve Türkiye’ye vurduğu gibi, bu günde bu güzel etkinliği ortaya koyuyoruz. Ali Haydar Hoca, mehterin ne olduğunu çok güzel anlattı. Dinlediğiniz zamanda ruhumuzu okuyacağı, bizleri heyecanlandıran bu mehter, gerçekten evlatlarımıza, gelecek nesillere aktarmamız gereken bir onur olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda da okul idaresi ve bütün emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı bu projeye maddi katkıda bulundu, onların da çok büyük destekleri var. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na da ayrıca çok teşekkür ediyorum. Malumunuz Besni Ticaret Meslek Lisesinin ismini değiştirdik. Buradan mezun olan bir şehidin ismini verdik. Böyle şehidimizin adının olduğu bir okulda mehter takımı kurulmasının anlamlı olduğunu düşünüyorum. Mehter takımı ilçemize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.
Kaymakam Yılmaz’ın konuşmasının ardından Okul Müdür Yardımcısı Aydın Gül ve Bileşim Teknolojileri Öğretmeni Selçuk Demirci tarafından hazırlanan okul ve mehteran takımının çalışmalarıyla ilgili sinevizyon gösterimi sunuldu.
Okulun spor salonunda düzenlenen programa Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Ahmet Bağcı, Gençlik Merkezi Adıyaman İl Müdürü Fikret Keleş, Besni İlçe Kaymakamı Emrah Yılmaz, Besni İlçe Emniyet Müdürü Cemal Avan, Besni İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşet Yazar ve Şube Müdürleri S.Seçkin Bozkurt, Mükremin Özer, Mahmut Akdoğan, Kızılay Besni Şube Başkanı Ali Erdoğan, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürü Fethi Siner, Yurt-Kur Müdürü Hüseyin Sonkaya, Eğitim Bir-Sen Besni İlçe Başkanı Halil Karakuş, kurum amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Yorumlar (0)
banner1474
açık
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:17
Öğle 12:54
İkindi 15:50
Akşam 18:20
Yatsı 19:40