banner595

Kadınlar, Güçlerini Birleştirdi

Kadın Avukatlar, ‘kadına Özgürlük Ve Eşitlik Derneği’ Çatisi Altında Toplanıp Güçlerini Birleştirdi.

Kadınlar, Güçlerini Birleştirdi

Kadın Avukatlar, ‘kadına Özgürlük Ve Eşitlik Derneği’ Çatisi Altında Toplanıp Güçlerini Birleştirdi.

25 Mart 2015 Çarşamba 11:08
Kadınlar, Güçlerini Birleştirdi
banner556
Adana’da kadın avukatlar, ‘Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği’ çatısı altında toplanıp güçlerini birleştirdi. Dernek Başkanı Ülkü Tolunay, yapmış oldukları araştırmalarda; kadınların haklarını bilmediği, bilse de korktuğu için kullanamadığını gözlemlediklerine dikkat çekerek, dernek olarak kadın haklarının korunması için takipçi olacaklarını söyledi.
Adana’da kadının hakları konusunda toplumsal duyarlılığın arttırılması yönünde çalışma yapan kadın avukatlar, ‘Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği’ni kurdu. Derneğin kurucuları arasında yer alan avukatlar ise Ülkü Tolunay, Ümit Büyükdağ Özdemir, Kezbannur Aksu, Kübra Özbiçer Büyükikiz, Büşra Özbiçer, Ali Rıza Kıyıksan, Miyesser Ersalan Önenli, Meltem Erdinç Gürcüoğlu, Gülay Usta Kapı, Esay Turanlı Büyükdağ, Dile Nur Dolma Bal, Sinem Tanrısınatapan’dan oluştu.
HAKLARINI KULLANMIYORLAR
Aynı zamanda da avukat olan, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Türkan Eşli’nin de büyük destek verdiği Kadına Özgürlük ve Eşitlik Derneği’nin ‘kurucu başkanı’ ise Ülkü Tolunay oldu. Tolunay, “Yıllardır, kadının insan hakları konusunda, bilinçlendirme ve toplumun duyarlılığının arttırılması yönünde çalışmalar yapan avukatlar olarak toplumumuzda kadınların haklarını bilmediği, bilse de korkup kullanmadığını, toplumun da önemsemediği ve hatta yok saydığını gözlemledik” dedi.
KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİ VURGUSU
Türkiye’nin taraf olduğu CEDAW ve ‘İstanbul Sözleşmesi’ gibi uluslararası sözleşmelere dikkat çeken Tolunay, “Bu uluslararası sözleşmeler, taraf devletlere kadın erkek eşitliğini sağlayacak yasal düzenlemelerin yapılmasının yanı sıra eşitliğe aykırı örf, adet, gelenek gibi fiili uygulamaların dahi ortadan kaldırılması görevini yükler. Elbette ki bu yükümlülüğün yerine getirilmesi, toplumun her kesimine yönelik eğitimle mümkün olabilir” ifadesini kullandı.
ÖZGÜR BİR DÜNYA ÖZLEMİ
Tolunay, “Dernek olarak; gerek her türlü platformda eğitim verip, farkındalık yaratarak; gerek yerel ve ulusal eylem planları geliştirip, gerek imzalanan uluslararası sözleşmelerin uygulanıp uygulanmadığının takip etmek, gerekse de yasalarımızda yer alan kadın haklarının korunup korunmadığının takipçisi olacağız. Kadın erkek eşitliğine duyarlı, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı olan, bu konuda çalışmaları bulunan kişi ya da örgütlü çalışmalarla ortaklaşmaya hazırız. Biz, ‘Özgür bir dünyada kadın erkek yan yana’ diyoruz” diye konuştu.

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner651