banner595

Doğan: "Yeni Termik Santrallerde Hava Kirliliği Daha Da Artacak"

Çmo Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Çukurova Bölgesi'ne 35 Adet Yeni Termik Santral Daha Planlanmasının Bölgede Hava Kirliliğini Daha Da Artıracağını Söyledi.

Doğan: "Yeni Termik Santrallerde Hava Kirliliği Daha Da Artacak"

Çmo Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Çukurova Bölgesi'ne 35 Adet Yeni Termik Santral Daha Planlanmasının Bölgede Hava Kirliliğini Daha Da Artıracağını Söyledi.

04 Haziran 2015 Perşembe 10:43
Doğan: "Yeni Termik Santrallerde Hava Kirliliği Daha Da Artacak"
Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, Çukurova Bölgesi’ne 35 adet yeni termik santral daha planlanmasının bölgede hava kirliliğini daha da artıracağını söyledi.
Doğan, Çevre Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Çukurova Bölgesinin çevresel kirliliğin ve müdahalenin yoğun olduğu bir coğrafya olduğunu belirterek, “Adana ilimiz, Mersin, Osmaniye ve Hatay illerini de kapsayan, Anadolu’nun güneyinde coğrafi, ekonomik ve kültürel bir bölge olan Çukurova’da yer almaktadır. Yaklaşık 5,5 milyon nüfusuyla, en büyük nüfus yoğunluğa sahip bölgelerden biridir. Çevresel kirliliğin ve müdahalenin yoğun olduğu bu geniş coğrafyada; Sugözü Termik santrali mevcutken, 35 adet termik santral daha planlanmaktadır. Bu santrallerin 17 tanesinin Adana’da yapılması için çalışmalar yapılmakta ve 2 tanesinin ÇED toplantısı gerçekleştirilmiştir. Termik santraller mevcutta yaşanan hava kirliliğini katmerli hale getirecektir. İlimizde 2014 yılı Valilik İstasyonu Hava Kalitesi Ölçüm istasyonundan aldığımız veriler neticesinde (PM) partikül madde miktarı yasal limit değerlerini yıl içerisinde 39 kez aşmıştır. Yönetmelik insan sağlığı açısından 1 yıl içerisinde maksimum 35 defa limit aşılabileceğinden bahsetmektedir. Yani Adana’da, özellikle kış aylarında yoğun bir hava kirliliği yaşanmaktadır. Komşu ilimiz Mersin Akkuyu’da nükleer güç santrali yapımı devam etmektedir. Nükleer güç santrallerinde sorun sadece santralin patlaması ile yaşanacaktır diye bir durum söz konusu değildir. Mekanik aksam arızaları ve yüzyıllarca takip edilmesi, özel olarak saklanması gereken atıklar önemli birer sorundur. Sıradan maden işletmelerini bile doğru dürüst işletemeyen sistem, nükleeri nasıl yönetecektir?”
“SORUN EKOLOJİK TEMELE DAYANMAYAN PLANLAMA VE UYGULAMALARDIR”
Ekolojik temele dayanmayan planlama ve uygulamaların da pek çok sorunu da beraberinde getirdiğini belirten Doğan, “Bu yeşil alanların azalmasına neden olup; insan sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Özellikle hava kirliliğinin önlemesi, temiz hava sirkülasyonunun sağlaması, iklim değerlerinin insan yaşamına daha uygun duruma getirilmesi, yeşil alanlar ile sağlanabilmektedir. Oysaki yönetmeliğe göre 10 m2 olması gereken kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarı, ilimizde yapılan araştırmalar neticesinde bu miktarın çok altında tespit edilmiştir” diye konuştu.
Dünya Çevre Gününün Türkiye’de ve Adana’da çevreye karşı yapılan yıkımlar nedeniyle bir kutlama değil ancak bu yıkımlara karşı mücadele günü olarak ele alınabildiğini ifade eden Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, daha sonra sözlerini şöyle tamamladı:
“Çevre Mühendisleri Odası; halkın ortak değerlerine, doğal çevremize ve yaşamın sürdürülebilirliğine müdahale olarak gördüğü tüm projelere karşı mücadelesi sürmektedir. Bu mücadele; 3. havalimanı yapımında yok edilen onlarca sulak alan, 3. köprü yapımında katledilen milyonlarca ağaç, Soma’da Ermenek’te kaybettiğimiz maden emekçileri, Yırca ’da kesilen 600 bin zeytin ağacı, Hes’lerle kurutulan dereler için, halkımız ve gelecek nesillerimizin yaşanabilir bir ülke bulabilmesi içindir."

Loading...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner650

banner801