banner1361

banner1496

banner1499

banner1334

Çocuk Hakları Sözleşmesinin 25. Yılı

banner1357

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda dersler, alışılageldik yöntemlerinin dışında uygulamalı ve öğretici tekniklerle işleniyor. Teorik olarak ders anlatmak...

ADANA 08.01.2015, 12:47
29
Çocuk Hakları Sözleşmesinin 25. Yılı
banner1353
banner1375
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda dersler, alışılageldik yöntemlerinin dışında uygulamalı ve öğretici tekniklerle işleniyor. Teorik olarak ders anlatmak yerine ders konusunu güncel yaşamla birleştiren Öğretim Görevlisi Dr. Şule Erden “Çocuk Hakları Sözleşmesinin 25. Yılı” kapsamında öğrencileri ile birlikte farklı bir çalışma gerçekleştirdi.
Öğretim Görevlisi Dr. Şule Erden Psikolojik Danışma ve Rehberlik 1. sınıf öğrencilerine çocuk hakları konusuna dikkat çekmek ve kamuoyu oluşturmak için uygulamalı ders konuları verdi. Çocuk haklarına bakış açısını kimi öğrenciler tiyatro ile kimi de kendi yaptığı özgün müzikle anlattı. Akif Kansu Konferans Salonu’nda gerçekleşen dersteki sunumlar eğlenceli olduğu kadar, zaman zaman da duygusal anların yaşanmasına neden oldu.
“ÇOCUK HAKLARI VE İSTİSMAR” KONUSUNDA EĞİTİM VEREREK GÖZLEM YAPTILAR
Bu sunumlardan en dikkat çekicilerinden biri, öğrencilerden oluşan bir grubun ilkokul öğrencilerine verdiği “Çocuk Hakları ve İstismar” konulu eğitim oldu. Çocukları bilinçlendirmek için okulların ilkokul kademesinde eğitim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerden oluşan toplam sekiz sınıfta Çocuk Hakları ve İstismar konulu eğitim veren öğrenciler, verilen eğitimde yaptıkları gözlemleri rapor haline getirerek arkadaşlarıyla paylaştı.
ÇOCUK GELİNLERLE, İŞÇİ ÇOCUKLARLA RÖPORTAJ YAPIP DERGİ YAYINLADILAR
Ders kapsamında bazı öğrenciler ise kendi imkanları dahilinde çocuk haklarına dikkat çeken bir dergi hazırladı. Öğrenciler hazırladıkları “Haklıyız” adlı derginin tanıtımını yaparak çocuklara hediye etti. Öğrenciler çıkardıkları bu dergide, işçi, sokakta çalışan, kronik hastalığı olan, fiziksel engelli çocuklarla ve çocuk gelinlerle röportajlar yaparak kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Yapılan röportajların ayrıca basın yayın organlarında yer alması sağlanarak kamuoyu bilinçlendirildi. Öğrenciler bu çalışmalarından kesitleri arkadaşlarıyla paylaşarak bir sunum gerçekleştirdi.
MÜZİK VE TİYATRO EŞLİĞİNDE ÇOCUK HAKLARINI ANLATILAR
Kültür sanat alanında yeteneği olan bir grup öğrenci ise çocuk hakları sunumunu bu konuyu anlatan gölge oyunları ve tiyatro gösterimiyle sundu. Müziğe yeteneği olan öğrenciler de çocuk haklarıyla ilgili, söz ve bestesinin kendilerine ait olan şarkıları koro eşliğinde seslendirerek programda yer aldı.
Öğretim Görevlisi Dr. Şule Erden’den tam not alarak sunumlarını tamamlayan öğrenciler çekilen anı fotoğrafı ile etkinliklerini sonlandırdı.
Yorumlar (0)
banner1474
18°
açık
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 03:55
Güneş 05:34
Öğle 12:45
İkindi 16:35
Akşam 19:46
Yatsı 21:18