banner1365

banner1345

10.01.2019, 09:54

5G teknolojisi ile uygulama örnekleri

5G internet teknolojisi 2020 yılına kadar tüm dünyada standartlaşması bekleniyor, ancak şimdiden birçok iletişim firması bu teknoloji varmış gibi hazırlıklar yapıyor, hizmetler sunmaya hazırlanıyor.

Bu teknolojinin sunacağı süper aktarma hızı ve sıfır takılma nedeniyle insanlar şimdiden heyecanlı. Ne kadar mı hızlı? Oyun bilgisayarlarınızdaki işlemciler bulutta olacak, işlemler bulutta gerçekleşecek ve 5G teknolojisi ile siz ekranınızdan sanki bilgisayar yanınızdaymış gibi oyun oynayacaksınız.

İş dünyası da bu teknolojiye hazır olması gerekiyor, yatırım bütçelerin ciddi bir bölümünü bu teknolojiye ayırması gerekiyor. Teknoloji yayıldıktan sonra bu teknolojiye yatırım yapmak yarışta geri kalmak demektir. O yüzden lider firmalar şimdiden bu teknolojiye yatırım yapıyorlar. 5G teknolojisinin fark yaratacağı 3 sektörden örnek verelim.

Sağlık Hizmetleri

Analizlere göre (İsviçreli bilim adamları) sağlık sektörü 5G ile muazzam avantajlar elde ediyor, bilhassa hastanın kendisi ile kişileştirilmiş muameleler hat safhada olacaktır. Örneğin giyilebilir sağlık teknolojileri ile doktorlar vermiş oldukları tedavinin vücudunuzdaki etkilerini istatistiksel olarak ve anında takip edebilecekler. Böylelikle gerekişe hemen farklı tedavi yöntemleri önerebilecek yada hangi yöntemin ne kadar faydalı olduğunu ispatlı bir şekilde görmüş olacaklar.

Hastalar evden çıkmadan, giydikleri bir çok sensor ile doktorlarına video ile bağlanıp muayene olabilecekler, hatta ciddi vakalarda doktorlar başka doktorlar ile video konferansı yapıp teşhis üzerine anlık olarak çalışabilecekler. Evinde hizmet veren sağlık sektörleri elbette bu yarışta ön plana çıkacaklardır.

Kronik hastaların takibi, farklı dil bilen hasta ve doktorların birbiri ile iletişimi bu teknoloji ile farklı bir boyut kazanacaktır.

Taşımacılık / Nakliyat

5G teknolojisi ile trafik tıkanıklığına, toplu taşımacılıktaki uzun bekleme sürelerine bir son veriliyor. Araçlar birbiri ile ve sokaklar ile iletişime geçerek güzergahları iyileştirecekler, kullanılan haritaları iyileştirecekler, ilgili belediyelere nerelerden alternatif yollar olması gerektiği ile ilgili raporlamalar verecekler.

Bu teknoloji ile beraber daha güvenli bir trafik bizi bekliyor, otonom araçlar ile sadece Avrupa’da trafikte hayatını kaybeden 22.000 insanın önleneceği ön görülüyor. Milyar dolarlara varan tasarruflar bekleniyor.

Şimdiden birçok otomotiv firması 5G teknolojisini entegre etmeye başladı, örneğin Mercedes Almanya’da bazı belediyeler ile sözleşmeler imzalayıp araçların ve sokakların topladığı verileri paylaşma ve kullanma haklarını birbirlerine verdiler.

Üretim ve Ürün Geliştirme

Daha önceden de bahsettiğim gibi, teknoloji yayılmadan firmalar bu teknolojiye hazır olması gerekiyor. Birçok üretici şimdiden veri alıp işleyebilen makinalar ve ekipmanlar almaya başladı. Örneğin çorap fabrikanız var ise, burada kullanacağız cihazlar otomatik olarak kaç çorabın örüldüğünü, örmek için gerekli ipliklerin ne zaman biteceğini, bu bilgileri gerekli olan yere otomatik olarak ileten ekipmanlar ile fabrikalarını donatmış durumdalar. 5G teknolojisi ile veriler anında iletilecek ve değerlendirilecek.

Aynı şekilde piyasaya sürülen ürünlerde de veriyi işleyen küçük işlemciler olacaktır. Örneğin bir saç kurutma makinası haftada kaç gün kullanılıyor, hangi devirlerde kullanılıyor, ne kadar sürede ne kadar arıza veriyor gibi bilgiler anında saç kurutma makinası tarafından tutuluyor ve internet vasıtasıyla üreticiye aktarılıyor ki ürün geliştirmek için ellerinde veri olsun.

Yorumlar (0)
banner1363
15°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 15 Ekim 2019
İmsak 05:15
Güneş 06:40
Öğle 12:25
İkindi 15:29
Akşam 18:01
Yatsı 19:21