Uzman Anahtar Doğa Okulları cemre
 
5s dikey Uzmanlar Petrol HRS Ajans

50 yılın En Sıcak Ayı Bakın Hangisi Oldu?

featured

50 yılın En Sıcak Ayı Bakın Hangisi Oldu? Mevsimsel değişimlerden kaynaklı artık  hava sıcaklıklarını tahmin etmek meteroloji için bile zor olurken Kasım  ayı 50 yılın en sıcak dördüncü ayı oldu
Türkiye’de geçen ay, son 50 yılın en sıcak dördüncü kasım ayı olarak kayıtlara geçti. Kasımda en yüksek sıcaklık 32,1 derece ile Adana’da tespit edildi.

91 yilin sicaklik rekoru antalya 41 derece istanbul 32 derece Güncel

Yaşanan küresel iklim değişikliği nedeniyle Türkiye’de son 50 yılın en sıcak dördüncü kasım ayı yaşandı.

Türkiye’de kasımda en yüksek sıcaklık 32,1 dereceyle Adana’da, en düşük sıcaklık ise sıfırın altında 11 derece ile Sivas’ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden yaptığı derlemeye göre, kasımda ortalama sıcaklıklar İstanbul, Sakarya, Bozcaada, İpsala, Florya, Çeşme, Antakya, Erdemli, Yozgat, Gemerek, Kayseri, Zara, Ulukışla, Samsun, Ordu, Bolu, Merzifon, Amasya, Tokat, Cide, Bafra, Ünye, Nallıhan, Zile, Kars, Bitlis, Doğubayazıt, Batman, Viranşehir çevrelerinde mevsim normalleri civarında, yurdun diğer bölgelerinde ise mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti.

Uzun yıllar kasım ortalama sıcaklığı 8,9 derece iken, geçen ay ortalama sıcaklık 2,5 derece artarak, 11,4 dereceye yükseldi. 2021 yılı kasım ayı, son 50 yılın en sıcak dördüncü kasım ayı olarak gerçekleşti.

Bölgelere göre sıcaklık

Marmara Bölgesi’nde ortalama sıcaklıklar İstanbul, Sakarya, Bozcaada, İpsala, Florya çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşirken, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde ölçüldü.

Bölgenin kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 10,4 derece iken, geçen ay 12,8 derece olarak kaydedildi. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 1,2 dereceyle Balıkesir’de, en yüksek sıcaklık ise 29,9 dereceyle Bandırma’da tespit edildi.

Ege Bölgesi

Ege Bölgesi’nde ortalama sıcaklıklar, Çeşme çevresinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde ise mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11,3 derece olurken geçen ay 13,9 dereceyi buldu. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 5,2 dereceyle Emirdağ’da, en yüksek sıcaklık ise 31,7 dereceyle Milas’ta ölçüldü.

Akdeniz Bölgesi

Akdeniz Bölgesi’nde ortalama sıcaklıklar, geçen ay Antakya, Erdemli çevrelerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşti, bölgenin diğer kesimlerinde ise mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bölgenin kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 12,9 derece iken, geçen ay 15,6 derece oldu. En düşük sıcaklık sıfırın altında 6,2 dereceyle Göksun’da, en yüksek sıcaklık ise 32,1 dereceyle Adana ve Kozan’da belirlendi.

İç Anadolu

İç Anadolu Bölgesi’nde ortalama sıcaklıklar, kasımda Yozgat, Gemerek, Kayseri, Zara, Ulukışla çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde ise mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 5,6 derece iken, geçen ay 7,9 dereceyi buldu. En düşük sıcaklık sıfırın altında 11 dereceyle Kangal’da, en yüksek sıcaklık ise 23,8 dereceyle Akşehir ve Çumra’da tespit edildi.

Karadeniz Bölgesi

Ortalama sıcaklıklar Karadeniz Bölgesi’nde geçen ay Samsun, Ordu, Bolu, Merzifon, Amasya, Tokat, Cide, Bafra, Ünye, Nallıhan, Zile, Ulukışla çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde ölçüldü. Bölgenin kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 8,4 derece iken, geçen ay 10,4 derece olarak kayıtlara geçti. En düşük sıcaklık sıfırın altında 5,9 derece olarak Kızılcahamam’da, en yüksek sıcaklık ise 30,6 derece olarak Bartın’da kaydedildi.

Doğu Anadolu

Doğu Anadolu Bölgesi’nde ortalama sıcaklıklar Kars, Bitlis, Doğubayazıt çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşti. Bölgenin kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 4,1 derece, geçen ay ise 6,6 derece olarak hesaplandı. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 9,1derece olarak Sarız’da, en yüksek sıcaklık ise 23,1 derece olarak Tunceli’de termometrelere yansıdı.

Güneydoğu Anadolu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ortalama sıcaklıklar, Batman, Viranşehir çevrelerinde mevsim normalleri civarında, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Kasım ayı uzun yıllar ortalama sıcaklığı 11,2 derece iken, geçen ay 13,7 dereceyi buldu. Bölgede en düşük sıcaklık sıfırın altında 0,8 derece olarak Batman’da, en yüksek sıcaklık ise 30,3 derece olarak Cizre ve Ceylanpınar’da tespit edildi.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Samsun'a Dair Tüm Haberleri Yakından Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin.