En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte masadaki 4 formül En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte masadaki 4 formül

Türkiye’deki yüz binlerce kişi, emeklilik hayalleri kuruyor. Emekliler istedikleri zamlı maaşları alamasalar bile, yıllarını sigortalı çalışmaya veren kişiler emekli olarak sosyal haklarını garanti altına almak istiyorlar.

Bu sebeple çıkarılan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının ikinci defa çıkarılmasını bekleyen emekli adaylarına yeni bir haber geldi. Bu olursa artık emekli olmak için EYT’yi beklemeye gerek kalmayacak.

Peki, EYT’siz yaşa takılmadan ve yaşı doldurmadan nasıl emekli olunabilecek? Kimleri kapsayacak?

Türkiye'deki emekli adayları için heyecanlandırıcı bir gelişme meydana geldi. Torba Yasa’dan emeklilik düşünenlere yeni imkanlar yolda. Torba Yasa, emekli olmak isteyenler için birden fazla seçenek sunacak.

Prim indirimi ve kademeli emeklilik seçeneklerinin yanı sıra, Bağ-Kur’lular için prim indirimi, kısmi emeklilik, ev hanımları için isteğe bağlı sigorta gibi seçenekler olacak. Konuyla ilgili detaylar şekillenmeye başladı.

Prim İndirimi ve Kademeli Emeklilik: Erken emeklilik düşünenler için daha az prim ödemesi imkanı sunulabilecek. Bu kapsamda 45 yaştan 48 yaşa kadar olan emekli adayları için fırsat ortaya çıkmış oluyor.

BAĞ-KURLULARA SEVİNÇLİ HABER

Esnek emeklilik modelleri arasında Bağ-Kurlular için prim indirimi de gündeme geliyor. EYT’yi kaçırdım diye üzülen Bağ-Kurlular için bir umut ışığı olan yeni düzenlemede 7200 günü dolduran emeklilik hakkı edinebilecek. Bu, milyonlarca Bağ-Kurlu için sevindirici bir haber olarak ortaya çıkıyor.

EV HANIMLARINA İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

Ev hanımları istekleri doğrultusunda emeklilik hakkına sahip olabilecekler. Bu ev hanımlarının primlerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak.

TBMM’de henüz görüşülmemiş olan kısmi emeklilik seçeneği de gündemde bulunuyor. Bu seçenek mecliste görüşülür ve geçerse 10 ya da 12,5 yıl sigortalılık süresine sahip kişiler erken emekli olabilecek.

Torba Yasa’da bulunan maddeler TBMM’de görüşülmek üzere şu an beklemede bulunuyor. Emeklilik bekleyenler için büyük bir gelişme olacak Torba Yasa ile ilgili beklentiler sürüyor.

Özellikle prim indirimi düzenlemesinin bu yıl içerisinde yasalaşması beklentisi bulunuyor. Böylece geniş bir Bağ-Kurlu kitle, erkenden emekli olabilecek.

ALINTI: KAMU SON HABER

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.

Editör: Aslı Atasoy