Uğur Uzunoğlu, 15 Temmuz'dan bir gün önce FETÖ'cü pilotlarla eski binbaşı Mehmet Fatih Çavur'un evinde  düzenlenen  darbe toplantısına katılırken, görev dağılımı yapan darbecilerin uçuş planlarının yer aldığı el yazısı notlarına göre de, Uzunoğlu'na Polis Özel Harekat Başkanlığını bombalama görevi verildi. Darbe girişiminin ilk saatlerinde dörtlü kol şeklinde havalanan  F16'lar arasında Uğur Uzunoğlu ve eski yüzbaşı Hüseyin Türk'ün kullandığı "Aslan 3" çağrı kodlu uçak da vardı.

Birinci pilot Uzunoğlu, saat 23.55'te Akıncı Üssü'nde bombalı  saldırıları yöneten eski yüzbaşı Ahmet Tosun'a, Polis Özel Harekat Başkanlığı  nizamiyesinde hareketlilik olduğunu, buraya büyük bir atış yapacağını iletti.

Darbeci Tosun da "Mutabık, mutabık, mutabık hocam serbest." ifadelerini kullandı.

Saatler 00.00'ı gösterdiğinde Uğur Uzunoğlu, özel harekat polislerinin bulunduğu noktaya GBU- 10 tipi akıllı bomba attı. Bu saldırıda özel hareket polislerinden 44'ü şehit olurken 36'sı yaralandı.

O GECEDEKİ SES KAYITLARI

Ahmet Tosun: Hocam A9 bölgesinde, (Polis Özel Harekat Başkanlığı)  nizamiye bölgesinde araç ikaz ettiniz, mutabık mı?

Uğur Uzunoğlu: Mutabık, araç hareketini takiben yaklaşık 15-20 kişi nizamiyeden giriş yapıyor.

Tosun: Anlaşıldı, nizamiye bölgesinde hareketli hedeflere atış serbest.

Uzunoğlu: Filo, Aslan 3, nizamiyeye 1 adet atış yapıldı nizamiyeye.

Mustafa Azimetli: Hocam tekrar edin nizamiyede hareketlilik var mı?

Uzunoğlu: Nizamiyede hareketlilik vardı, 1 atış yapıldı.

Azimetli: Anlaşıldı, nizamiyeyi vurduğunuz alındı.

HER ŞEYİ İTİRAF ETTİ

Gecenin ilerleyen saatlerinde TBMM'nin bombalanması eylemine ikinci pilot olarak katılan uĞUR Uzunoğlu, savcılık sorgusunda şu itiraflarda bulundu:

"Uçakta benimle birlikte Hüseyin Türk uçtu. Bir yerde hareketlilik  olduğu söylendi. Ben de uçağın pod cihazını kullanarak hareketlilik olan bölgeyi  buldum. Telsizin başında bulunan kim olduğunu bilmediğim kişi, belirttiği  hareketlilik olan bölgeye ateş etme talimatı verdi. Aslan 1 kodlu lider uçaktaki  (Mustafa) Azimetli binbaşı da 'Hareketli bölge ve hedeflere ateş olacak' dedi. O  bölgeye bir adet GBU-10 bomba atışı yaptım. Ayrıca, bir önceki uçuşumda aynı  şekilde 'sniper poduyla' Gölbaşı ilçesindeki bombalama eyleminde de podla  baktığımda aşağıdaki hareketliliği görüp filoya telsizle anons etmiştim. Bu  noktayı bombalama talimatı filodan gelince polis özel harekat binası olduğunu  bilmediğim bu noktanın nizamiyesine bomba atışı yaptım."

Uğur Uzunoğlu, bu itiraflarına, telsiz görüşmelerine ve diğer sanık beyanlarına rağmen mahkeme huzurunda, özel harekata bomba atmadığını söylerken, Meclis'e düzenlenen saldırıda da yer almadığını iddia etti.

45 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI TALEP EDİLİYOR

Terörle mücadele harekatı kapsamında havalandığını ancak 15 dakika  sonra üsse döndüğünü öne süren Uğur Uzunoğlu, gecenin kalan kısmında ise savaş  uçaklarının birbiri ardına havalandığı Akıncı Üssü'nde uyuduğunu söyleyerek  yalanlarını sürdürdü. Uzunoğlu, mahkemedeki çapraz sorgusu sırasında avukatının yönlendirmesiyle müşteki tarafın sorularını cevaplamadı.

Telsiz görüşmelerinin kendisine ait olmadığını öne süren Uzunoğlu'nu  Adli Tıp Kurumunun (ATK) bilirkişi raporu yalanladı. Zira ATK, darbeci pilotların  görüşmelerinin yer aldığı kayıtlarının orijinal olduğunu ve herhangi bir şekilde  manipülasyona uğramadığını belgeledi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanmasına devam edilen Akıncı  Üssü darbe girişimi davası sanıklarından Uzunoğlu hakkında, 45 kez  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.