ARTVİN (AA) - CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Bayraktutan, mesajında, 30 Ağustos 1922 tarihinin, yalnız Türkiye'yi parçalamak isteyen bir dış saldırının değil, aynı zamanda 200 yıldan beri süren gerileme sürecinin noktalandığı çok önemli bir kırılma noktası olduğunu ifade ederek, "30 Ağustos Anadolu topraklarına girmeye cüret etmiş düşmanın püskürtülerek, sonunda denize döküldüğü ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline ilk harcın konulduğu gündür" dedi.

Özgürlüğün, laik Cumhuriyetin, demokrasi ile sosyal hukuk devletinin müjdecisi olan 30 Ağustos'un ümmetten millete giden uzun ve sorunlarla dolu yolun inançla, kararlılıkla aşıldığı gün olduğunu anlatan Bayraktutan, "30 Ağustos Zafer Bayramı tam bağımsızlıktır, toprak bütünlüğüdür, birliktir, kardeşliktir" ifadesini kullandı.

Bayraktutan, 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruz'un ardından gelen Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve Kurtuluş Savaşı’nın Atatürk’ün önderliğinde halkın ve kahraman ordunun üstün çaba ve özverileriyle kazanıldığını bir kahramanlık destanı olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ulusal birliğimize, beraberliğimize ve ülke bütünlüğümüze tarihinin her döneminde büyük önem veren ulusumuz, bu kararlılığını bundan böyle de büyük inançla sürdürecektir. Şehit kanlarıyla sulanmış vatan topraklarının değerini çok iyi bilen ulusumuz, azınlık dayatmalarına ve bölücü girişimlerine karşı gösterdiği direnci dün olduğu gibi bugün de yarın da gösterecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve bağımsızlığımızın simgesi olan şanlı al bayrağımız başta Yüce Atatürk olmak üzere, kendini ülkesi için feda etmekten çekinmeyen atalarımızın bize emanetidir. İnanıyorum ki, ulusumuz bu emaneti daha da yücelterek bizden sonraki kuşaklara devredecektir. Ülkemizi daha da ileriye taşımak ve çağdaş uygarlık düzeyini aşmak için her türlü çabayı gösterecektir. Ve yine Türkiye Cumhuriyetinin temel ilkelerine sahip çıkacak, Cumhuriyet’in kuruluş felsefesini ve ulusal değerlerimizi bizden sonraki kuşaklara aktaracaktır"

Bu anlayış ve inançla 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı onurla, gururla, mutlulukla selamladığını söyleyen Bayruktutan, "Yalnız bizim değil, mazlum milletlerin gönüllerinde de çok özel bir yeri bulunan Kurtuluş Savaşı'mızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü, silah arkadaşlarını, eşi görülmemiş kahramanlık destanlarına imza atan Türk Silahlı Kuvvetleri'mizin mensuplarını minnetle anıyor, şehitlerimize rahmet, gazilerimize şükranlarımızla sevgi ve saygılarımızı sunuyorum" şeklinde konuştu.