doğa yataks cemre
 
5s dikey izosam bilgi

3 Günlük Su Diyetinin Şaşırtıcı Faydaları

3-gunluk-su-diyetinin-faydalari
Daha Fazla Göster

3 Günlük Su Diyetinin Şaşırtıcı Faydaları Son dönemin popüler diyeti olan su diyeti merak ediliyor. İşte su diyetinde dikkat edilmesi gerekenler, riskler…

Su diyeti bazı kaynaklarda su orucu olarak da anılır. Gıda alımını kısıtlama yöntemi olan oruç binlerce yıldır sağlık için uygulanmaktadır.

Doğru şekilde yapıldığında su diyeti ile hem vücudunuzu hastalıklara karşı güçlendirebilir hem de 3 günde 3 kilo verebilirsiniz.

SU DİYETİ NEDİR?

Su diyeti, en fazla 72 saat boyunca uygulanması gereken, tüm yemekleri yasaklayarak gün boyu sadece su içilmesi üzerine kurulu bir tür oruç yöntemidir. Vücudun arınmasını ve yenilenmesini sağlayan birçok güçlü faydasının yanı sıra oldukça dikkatli uygulanması gereken bir diyettir.

Tıbbi gözetim olmadan 3 günün üzerinde su diyeti yapılmamalıdır.

Araştırmalar, su orucunun sağlığa faydaları olabileceğini göstermiştir. Örneğin, bazı kronik hastalık riskini azaltabilir ve vücudunuzun eski hücre parçalarını parçalamasına ve geri dönüştürmesine yardımcı olan bir süreç olan otofajiyi uyarabilir

Gut hastalığı olanlar, diyabeti olanlar, yeme bozuklukları olan kişiler , yaşlı yetişkinler, hamile kadınlar ve çocuklar doktor gözetimi olmadan su diyeti yapmamalıdır.

SU DİYETİ NASIL YAPILIR?

Su orucu sırasında su dışında hiçbir şey yiyip içemezsiniz.
Çoğu insan su orucu sırasında günde 2-3 litre su içer.
Suyunuza çeşitli aromalar katacak nane, limon dilimi, tarçın atılabilir
Su dışında kahve, çay vb içecekler de içilmez.
Günde 4 litreden fazla su içmek önerilmez.
Su içimi gün içine eşit şekilde yayılmalıdır. Saat başı 1 bardak gibi…
Su orucu 24-72 saat sürer. Sağlık riskleri nedeniyle tıbbi gözetim olmadan bundan daha uzun süre su diyeti yapılmamalıdır.
Bazı insanlar su orucu sırasında halsizlik veya baş dönmesi hissedebilir ve kazaya neden olmamak için ağır makine kullanmaktan ve araba kullanmaktan kaçınmak isteyebilir

SU DİYETİNDEN SONRA BESLENME

En fazla 3 gün süren su diyetinizin ardından, yeniden normal yeme sürecine başlarken oldukça dikkatli olmalısınız. İlk öğününüz için oldukça heyecanlı olabilirsiniz ancak diyet bitiminde öğününüzü hafif bir çorba ya da smoothie gibi hafif bir öğünle atlatmanız rahatsız edici semptomlar yaşamınızın önüne geçer.

Kendinizi daha rahat hissederek öğünlerini yavaş yavaş normalleştirmeli, ilk bir kaç gün sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

Unutmayın, su diyetiyle ihtiyacı olan besin değerlerine muhtaç kalan vücudunuz için su diyetinden sonraki ilk bir kaç gün çok önemlidir.

SU DİYETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Vücudun doğal yenilenme mekanizmasını çalıştırır: Otofaji , hücrelerinizin eski parçalarının parçalandığı ve geri dönüştürüldüğü bir süreçtir. Su diyeti vücuttaki otofajiyi teşvik edebilir. Bu yenilenme kanser için bir risk faktörü olan hücrelerinizin hasarlı kısımlarının birikmesini önleyebilir.

KAN BASINCINI DENGELER

Araştırmalar, daha uzun, tıbbi olarak denetlenen su diyetinin yüksek tansiyonu olan kişilerin kan basıncını düşürmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir