doğa samsun sürücü kursu cemre
 
5s dikey akın bilgi

3. Doz Aşı Randevusu Nasıl Alınır? 3. Doz Aşı Ne Zaman Yapılacak?

3,-doz-asi-randevusu-nasil-alinir
Daha Fazla Göster

3. Doz Aşı Randevusu Nasıl Alınır? 3. Doz Aşı Ne Zaman Yapılacak? Bilim Kurulu toplantısının ardından 3. doz aşıya ilişkin flaş karar duyuruldu. Aşısının üzerinden 6 ay geçenlere hatırlatma dozu olan 3. doz aşı yapılması kararlaştırıldı. Binlerce insan bu açıklamanın ardından, 3. doz hatırlatma dozu aşı randevusu nasıl alınır? 3. doz aşı ne zaman yapılacak sorularına yanıt arıyor. İşte merak edilenler…

3. doz BioNTech aşıları için Sağlık Bakanlığı’ndan yeni karar geldi. Geçtiğimiz hafta yapılan Bilim Kurulu Toplantısı’nda, 3. doz mRNA aşıları için onay verildi. Salgında en etkin silah olan aşılar ile belli süre koruyucu antikor oluştururken 18 yaş üzerinde sırası gelenlere 3. doz uygulaması yapılacak. Öte yandan, e Nabız, MHRS ve Alo 182 hattı üzerinden randevu alınarak sıralı gelenler 3. doz aşılarını hastanelerde yaptıracaklar.

3. DOZ AŞILAR KİMLERE YAPILACAK?

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından Sağlık Bakanı Koca şu açıklamalarda bulundu;

Aşıların 3 ila 6 ay arasında en çok koruyucu özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu bakımdan Hatırlatma Dozu aşılarının yapılması gerekmektedir. Daha önce 60 yaş üzeri vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılarına başlanmıştı. Bugün yapılan değerlendirmede 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için hatırlatma dozu aşılamasının başlatılmasına karar verilmiştir. Yarından itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Vatandaşlar “mhrs.gov.tr” ve “enabiz.gov.tr” siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabiz mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor.

Vatandaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi”ni yazarak 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

AŞI RANDEVUSU ALMA EKRANI-TIKLAYINIZ Kovid-19 aşısı olacak vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.Vatandaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

DAHA FAZLA KORONAVİRÜS HABERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir