20’li Yaş Fotoğrafı Akımına Dikkat! Uzman İsim Tehlikeyi Açıkladı

20'li Yaş Fotoğrafı Akımına Dikkat! Uzmanlar Tehlikeyi Açıkladı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

20’li Yaş Fotoğrafı Akımına Dikkat! Uzman İsim Tehlikeyi Açıkladı Uzmanlar, son günlerde sosyal medyada gündem olan 20’li yaş fotoğrafı paylaşma akımına dikkat çekti. 30 milyondan fazla insan bu akıma katıldı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık yeni akımla ilgili kullanıcılara uyarılarda bulundu.

 

20’Lİ YAŞLARA AİT FOTOĞRAF PAYLAŞMA AKIMI

Son günlerde 20’li yaşlara ait fotoğraflar paylaşma akımına ünlülerin de dâhil olmasıyla akım epey ses getirdi.

akim2 Magazin

Televizyon, müzik ve sanat dünyasının önde gelen isimleri gençlik yıllarına ait fotoğrafları #20liyaslar fotoğraf paylaşmaya başladılar. Peki bu akımlara katılmak tehlikeli midir? Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Ali Murat Kırık konuya açıklık getirdi.

akim1 Magazin

“AKIMLAR BÜYÜK VERİYE HİZMET EDİYOR”

Beğenilme arzusunun bağımlılık yapabileceğini dile getiren Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Kırık, “Beğeni beynimize e-n-d-orfin salgılar ve bizi katılma ve daha fazlasını başarmaya yönelik bir arayışa gönderir. Bazı kişilerin sosyal medya katılımları yoluyla gördükleri olumlu ilgi, onları tekrar tekrar paylaşım yapmaya itmektedir. Aynı şekilde büyük veri, ele alınamayacak kadar büyük veya karmaşık olan veri kümelerini analiz etme, sistematik olarak bilgi çıkarma veya bunlarla başka şekilde ilgilenme yollarını ele alan bir alandır. Akımların büyük veriye hizmet ettiğini ifade edebilmek mümkündür. Örnek vermek gerekirse yaşla ilgili özellikler ve daha spesifik olarak yaş ilerlemesi (örneğin, insanlar yaşlandıkça nasıl görünecekleri) üzerine bir yüz tanıma algoritması oluşturmak istediğinizi düşünün. İdeal olarak, çok sayıda insanın resmini içeren geniş ve titiz bir veri kümesi istersiniz. Böylelikle yüz tanıma algoritması sistemlerini ciddi bir veri desteği sağlanmış olur. Böylece h-az uğruna kendi elimizle kişisel verilerimizi paylaşmış oluyoruz.” ifadelerini kullandı.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir