Milyonlarca adayın heyecanla beklediği YKS tercih sonuçları açıklandı. “2022 YKS tercih sonuçları sorgulama nasıl yapılır?” sorusu ise bu noktada yanıt aramaya başladı. İşte Üniversite YKS tercih yerleştirme sonuçları sorgulama ekranı ve tüm detaylar...

Üniversite eğitimi alma hayaliyle sınava katılan ve ardından puanlarına uygun yerleştirme listelerini hazırlayan adayların gözü artık resmen YKS tercih sonuçları sorgulama ekranına çevrilmişti. ÖSYM sonuç tarihi vermezken üniversite kayıtlarının gerçekleşeceği tarihi duyurmuş ve 22 Ağustos tarihini işaret etmişti. Bu tarihe kısa süre kala YKS tercih sonuçları erişime açıldı. Peki, 2022 YKS tercih sonuçları nasıl öğrenilir? İşte sorgulama ekranı ve detaylar...

SON DAKİKA: 2022 YKS TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Binlerce adayın gözü son dakika açıklamasındaydı. Beklenen 2022 YKS tercih sonuçları açıklaması bugün sabah saatlerinde ÖSYM'den geldi. Böylece binlerce aday, üniversite eğitimi alacakları okulları öğrenmiş oldu. Sonuçlar; sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden TC kimlik numarası ve şifre ile sorgulanabiliyor.

ÜNİVERSİTE YERLEŞTİRME SONUÇLARI ÖSYM AİS SORGULAMA

2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr" adresinde açıklandı.

2022 YKS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

2022 YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler, puan ve başarı sıralamalarına göre tercih işlemlerini gerçekleştirdi. Bir yükseköğretim kurumu ve bölümüne yerleşen adaylar, üniversiteye kayıt hakkı kazanacak.

YÖK açıklamasına göre üniversite kayıt işlemleri, 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında alınacak.

Çiftçiler ve aileler için destek paketleri art arda açıklandı! Çiftçiler ve aileler için destek paketleri art arda açıklandı!

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için Belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır.

Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacak.

SAMSUN HABER İLE İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN.